Andrej Vajda

Andrej Vajda (∗ 22. november 1904, Tótkomlós – † 10. november 1963, Vyšné Hágy) bol slovenský kultúrno-osvetový pracovník, prekladateľ.

Rodina , otec Ján Vajda , matka Marta rod. Fserdcovicová

Životopis Vyučil sa za krajčíra v Tótkomlósi, absolvent kurzu zborového spevu a hudby. Sprvu pastier a čistič topánok, po vyučení krajčír, nár. a kultúrnoosvetový pracovník v Tótkomlósi. Počas horthyovského Maďarska emigroval do ČSR. Úradník Slovenskej národnej banky v Bratislave a v Banskej Bystrici, 1944 účastník SNP. Režisér a herec slovenského ochotníckeho divadla, zakladateľ a dirigent tamburášského súboru a speváckeho krúžku, aktivista Krajanského rob. spolku v Tótkomlósi. Príspevky zo života dolnozemských Slovákov publikoval v Nár. novinách. Po roku 1945 pôsobil v kultúrnom živote v Novom Smokovci, i v celom území Tatier. Príležitostne sa venoval aj prekladateľskej činnosti.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13374832.

Andrej Vajda má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo