Andrej Caban

Andrej Caban, zdroj wikipédia

Andrej Caban (iné mená: Ondrej Caban, Ambrozius Caban; * 7. december 1813, Selce – † 2. máj 1860, Komjatice) bol národný buditeľ, osvetár, katolícky kňaz, národnokultúrny pracovník, mecén. Autor príspevkov, kázní, úvah, prózy, prekladov a učebníc. Bol prezývaný ako aj komjatický národný buditeľ.

Hlásil sa ku bernolákovcom, no neskôr sa Caban usiloval o spojenie a jednotný postup bernolákovcov a štúrovcov. Caban svoje úsilie fokusoval na zvyšovanie hmotného zabezpečenia najširších vrstiev a ich vzdelanie. Kritizoval úžeru, alkoholizmus, lenivosť, mravný úpadok, pýchu a povýšenectvo. V obci Komjatice rozvíjal vzdelanosť (zdôrazňoval potrebu všeobecnej, bezplatnej vzdelanosti a sám dosiahol, že v tej dobe všetky deti z Komjatíc navštevovali školu), učil sadiť stromy, obrábať pôdu, chovať včely.

Hovoril v ôsmich jazykoch: latinsky, maďarsky, nemecky, slovensky, rusky, slovinsky, francúzsky a poľsky.

Životopis

Cabanovou matkou bola Mária Mesíková a otec Martin Caban, ktorý študoval teológiu, ovládal latinčinu. Ondrej Caban sa narodil v stredoslovenskej dedine Selce 7.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q581902.

Andrej Caban má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Cabanova, Bratislava
 2. Námestie Andreja Cabana, Komjatice
 3. Cabanova, Nitra

Zoznam bodov

 1. Cabanovo, miesto,
  980 61 Tisovec
 2. Cabanova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Cabanova 42, 841 02 Bratislava, Dúbravka
 3. Cabanova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
  Cabanova 23, 841 02 Bratislava, Dúbravka
Kategórie: Slovenskí národní buditelia, Narodenia 7. decembra, Narodenia v 1813, Osobnosti zo Seliec (okres Banská Bystrica), Úmrtia 2. mája, Úmrtia v 1860, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo