Andrej Búza

JUDr. Andrej Búza, uvádzaný aj ako Andrej Buza, alebo Ondrej Buza (* 6. december 1908, Levoča – † 10. október 1987, Bratislava) bol slovenský právnik a politik. Pôvodne pracoval ako prokurátor, v novembri 1947 sa stal povereníkom spravodlivosti, ktorým zostal až do februára 1948. Po odvolaní bol ako člen Československej sociálnej demokracie česko-slovenským komunistickým režimom prenasledovaný a niekoľkokrát väznený.

Životopis

Narodil sa v Levoči, kde aj študoval na gymnáziu. Následne začal študovať na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity, ktorú navštevoval v rokoch 1926 a 1927. Už počas tohto štúdia sa však rozhodol pre právo. Prihlásil sa teda na Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde v roku 1931 úspešne ukončil štúdium práva a získal titul doktor práv (JUDr.).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q47473034.

Andrej Búza má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 29. marca, Narodenia v 1938, Osobnosti z Bernolákova, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo