Andrej Blasius

Andrej Blasius (Blázy, Blásy, pôv. Szabó) (∗ Zvolen? – † 24. máj 1715, Ivančiná) bol slovenský spisovateľ, prekladateľ a pedagóg.

Životopis Andrej Blasius sa narodil v rodine Jána Blasiusa a Zuzany rod. Mathesiovej. Po štúdiách pôsobil v rokoch 1659 – 1666 ako kantor v Banskej Bystrici a 1666 – 1703 rektor v Turčianskom Michale, súkromný učiteľ a dvorný kazateľ. Počas prenasledovania evanjelikov bol súdený a väznený v Leopoldove, pod nátlakom sa zriekol kňažského stavu a konvertoval na katolicizmus. Vydal nezvestnú rozpravu De libro vitae, v diele T. Stellera Exercitium metaphysicum (Levoča roku 1665) lat. pozdravné verše adresované autorovi. Prekladal z nemčiny.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

Externé odkazy , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762288.

Andrej Blasius má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo