Andrea Ghezová

Andrea Ghezová (angl. Andrea Mia Ghez; * 16. jún 1965, New York, New York, USA) je americká astronómka a profesorka pôsobiaca na Katedre fyziky a astronómie Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Známa je predovšetkým svojim výskumom jadra galaxie Mliečnej dráhy.

Od roku 2004 je členkou United States National Academy of Sciences a American Academy of Arts and Sciences, od roku 2012 členkou American Philosophical Society.

V roku 2020 bola ocenená Nobelovou cenou za fyziku. Tú získala spolu s Reinhardom Genzelom za objav supermasívneho objektu, v súčasnosti všeobecne považovaného za čiernu dieru, v jadre našej galaxie.

Bibliografia

x

Viac na wikipédii, wikidata Q493956.

Andrea Ghezová má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo