Andor Borúth

Andor Borúth (∗ 17. jún 1873, Sátoraljaújhely, Maďarsko – † 22. august 1955) bol maďarský maliar pôsobiaci na Slovensku.

Život Jeho otec (pôvodným menom Steiger) sa prisťahoval do Uhorska zo Švajčiarska. Borúth študoval v Mníchove u Hollossyho, v Paríži a v Madride.

Od roku 1904 do 1911 bol činný v Budapešti. V roku 1911 sa presťahoval do Tatranskej Polianky, kde sa oženil so sestrou lekára Michala Guhra. Po roku 1918 sa utiahol do súkromia, naďalej však maľoval. Pochovaný je vo Veľkom Slavkove.

Dielo Bol portrétistom, figuralistom i krajinárom a za svoju tvorbu získal viacero ocenení, i mnohé zákazky. Je autorom figurálnych námetov z histórie, krajiniek a sakrálnych obrazov, maľoval portréty návštevníkov Tatier. Niektoré obrazy získali ceny v zahraničí: , Večer v ateliéri – na výstave v Paríži, , Dáma v čiernom – v Budapešti, , Narodenie Krista – v Mníchove.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762280.

Andor Borúth má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo