Amnesty International

Amnesty International (známa aj ako Amnesty alebo AI) je medzinárodná mimovládna organizácia s cieľom presadzovať ľudské práva zakotvené vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a iných medzinárodných štandardoch. Kampane Amnesty International sa sústreďujú najmä na prepustenie všetkých väzňov svedomia, zabezpečenie rýchleho a spravodlivého súdneho procesu pre politických väzňov, zákaz trestu smrti, mučenia a iného krutého zaobchádzania s väzňami, ukončenie politických vrážd a „zmiznutí“, a potrestanie porušovateľov ľudských práv.

História

Amnesty International založil v roku 1961 britský právnik Peter Benenson. Benenson bol šokovaný článkom v novinách o tom, že dvoch portugalských študentov odsúdili na sedem rokov väzenia za to, že si pripili na slobodu. Benenson zverejnil v The Observer článok „Zabudnutí väzni“, v ktorom žiadal čitateľov, aby písali a posielali listy vyjadrujúce podporu študentom. Výsledkom bolo vyše 1000 listov. V rôznych krajinách začali vznikať skupiny pisateľov listov na obranu obetí nespravodlivosti, a počas prvého roka novozaložená organizácia začala pracovať na 210 prípadoch.

Generálni tajomníci Amnesty International:

Organizačná štruktúra

Medzinárodná rada sa skladá z členov medzinárodného výkonného výboru a zástupcov sekcií. Hlasovacie právo majú iba zástupcovia sekcií.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q42970.

Amnesty International má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo