Alojz Čobej

Mgr. Alojz Čobej (* 7. október 1935, Stropkov) je slovenský pedagóg, redaktor, dramatik, skladateľ a textár.

Životopis

Študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v roku 1957 absolvoval štúdium na Vysokej škole pedagogickej v Prešove.
Pôvodne pôsobil ako stredoškolský pedagóg v Banskej Bystrici, od roku 1972 bol vedúcim literárno-dramatickej redakcie štúdia Československého rozhlasu v Banskej Bystrici, v rokoch 1990 – 2000 pôsobil ako odborný lektor latinského jazyka na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. V súčasnosti pôsobí ako dramaturg a režisér v Rádiu Lumen. Žije v Tomášove.

V registračných protokoloch a operatívnych zväzkoch ŠtB je evidovaný ako agent a dôverník pod krycími menami Mistrík a Lojzo. Údajnú spoluprácu s komunistickou Štátnou bezpečnosťou začal podľa spisu v roku 1978.

V roku 2011 mu Rada KBS udelila Cenu Andreja Radlinského.

Tvorba

Debutoval hrou Ja musím byť zbojník na motívy ľudových jánošíkovských rozprávok, ďalšie jeho hry čerpajú námety zo súčasnosti, venoval sa aj historickej tematike. Je autorom rozhlasových dramatizácií prozaických a básnických predlôh domácich i zahraničných autorov.

x

Viac na wikipédii.

Alojz Čobej má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Slovenskí dramatici, Narodenia 7. októbra, Narodenia v 1935, Osobnosti zo Stropkova, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo