Alfred Kastler

Alfred Kastler, zdroj wikipédia

Alfred Kastler (* 3. máj 1902, Guebwiller, Francúzsko – † 7. január 1984, Bandol) bol francúzsky fyzik.

V roku 1966 dostal Nobelovu cenu za fyziku za objavy a rozvoj optických metód a štúdium hertzovských rezonancií v atómoch.

Študoval na lýceu Bartholdi v Colmar, v Alsasku a potom od roku 1921 na École normale supérieure v Paríži. Po skončení štúdia začal v roku 1926 učiť fyziku na lýceu v Mulhouse a potom na univerzitách v Bordeaux, Clermont-Ferrand a Leuvene. Neskôr sa vrátil na École normale supérieure na pozvanie Georgesa Bruhata. Učil tu v rokoch 1941 – 1968. Po obdržaní Nobelovej ceny v roku 1966 bol prezidentom výboru Institut d'optique théorique et appliquée. V rokoch 1968 - 1972 bol riaditeľom Národného centra vedeckého rozvoja. Angažoval sa v hnutí za jadrové odzbrojenie.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q71023.

Alfred Kastler má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo