Alexandr Vasilievič Suvorov

Alexandr Vasilievič Suvorov, zdroj wikipédia

Alexandr Vasilievič Suvorov (rus. Алекса́ндр Васи́льевич Суво́ров; * 24. november 1729, Moskva, Ruská ríša – † 18. máj 1800, Petrohrad, Ruská ríša) bol ruský vojvodca, jeden zo zakladateľov ruského vojenského umenia, štvrtý ruský generalissimus (1799), rimnický knieža (1789), taliansky princ (1799).

Ako jeden z mála vojvodcov v 60 bitkách, ktoré viedol neutrpel ani jednu porážku. Známy sa stal aj vlastnými metódami vo výchove vojsk. Mal vlastný originálny názor na spôsob vedenia vojny, v ktorom kládol dôraz na vyvíjanie maximálnej bojovej aktivity v bitkách, s cieľom úplne zničiť nepriateľa. Autor nadčasových vojensko-teoretických diel Plukovné zriadenie a Umenie zvíťaziť.

Detstvo a mladosť

Alexander Vasilievič sa narodil v rodine Vasilija Ivanoviča Suvorova. Jeho otec, cársky generál a súčasník Petra I., bol vzdelaný vojenský dôstojník a autor prvého ruského vojenského slovníka.

x

Viac na wikipédii.

Alexandr Vasilievič Suvorov má na Slovensku 7 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. A. V. Suvorova, Michalovce
  2. Suvorovova, Nováky
  3. Suvorovova, Pezinok
  4. Suvorovova, Prešov
  5. Suvorovova, Šurany
  6. Alexandra Vasilieviča Suvorova, Vidiná
  7. Suvorovova, Žilina
Kategórie: Narodenia 24. novembra, Narodenia v 1729, Osobnosti z Moskvy, Osobnosti z Petrohradu, Úmrtia 18. mája, Úmrtia v 1800, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo