Alexandr Petrovič Každan

Alexandr Petrovič Každan, zdroj wikipédia

Alexandr Petrovič Každan (rus. Александр Петрович Каждан, angl. Alexander Petrovich Kazhdan alebo len Alexander Kazhdan; * 3. september 1922, Moskva – † 29. máj 1997, Washington, D. C.) bol sovietsko/rusko-americký historik a byzantológ židovského pôvodu, zostavovateľ známeho odborného slovníka Oxford Dictionary of Byzantium. Je otcom matematika Davida Kazhdana.

Životopis

Každan pochádzal z moskovskej židovskej obchodníckej rodiny. Vyštudoval pedagogickú školu v meste Ufa a Moskovskú štátnu univerzitu M. V. Lomonosova. Povojnová sovietska iniciatíva na oživenie byzantských štúdií v ruskom jazyku Každana viedla k napísaniu dizertačnej práce o agrárnych dejinách neskorej Byzantskej ríše a k záujmu o oblasť byzantológie. Napriek jeho rastúcej reputácii v tejto oblasti, ho antisemitské tendencie v Sovietskom zväze prinútili prijať nižšie pozície provinčného učiteľa (Ivanovo, 1947 – 49 a Tula, 1949 – 52).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q942541.

Alexandr Petrovič Každan má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo