Alexandr Nikolajevič Ostrovskij

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij, zdroj wikipédia

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij (rus. Александр Николаевич Островский; * 12. apríl 1823, Moskva, Ruská ríša – † 14. jún 1886, Ščelykovo, Ruská ríša) bol ruský dramatik. Vo svojich dielach sa zameriaval predovšetkým na život moskovskej spoločnosti.

Tvoril v období realizmu a jeho dramatické diela sa radia k dielam jeho súčasníkov Leva Nikolajeviča Tolstého, Fiodora Michajloviča Dostojevského a Ivana Sergejeviča Turgeneva.

Život a dielo

Ostrovskij sa narodil do rodiny moskovského obchodného právnika a tak mu bol svet obchodovania blízky už od malička. Po skončení moskovského gymnázia, Ostrovskij študoval právo. Po skončení štúdia v roku 1843 vstúpil do štátnej služby a pracoval na súdoch až do 1851. Mnohé charaktery, či už z jeho rodinného prostredia alebo z pracovných skúseností mu poslúžili ako predobraz postáv z komédie Dohodneme sa, veď sme svoji.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q171976.

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Ostrovského, Košice, Ostrovského je ulica v Košice, viac o ulici Ostrovského
  2. Ostrovského, Ostrava, Ostrovského je ulica v Ostrava, viac o ulici Ostrovského
  3. Ostrovského, Havířov, Ostrovského je ulica v Havířov, viac o ulici Ostrovského
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo