Alexandr Ivanovič Gercen

Alexandr Ivanovič Gercen, zdroj wikipédia

Alexandr Ivanovič Gercen (rus. Алекса́ндр Ива́нович Ге́рцен; * 6. apríl 1812, Moskva, Rusko – † 21. január 1870, Paríž, Francúzsko) bol ruský filozof a spisovateľ, revolučný demokrat, zakladateľ národníctva.

Život a dielo

Bol nemanželským dieťaťom bohatého ruského statkára Ivana Jakovleva a Henrietty Wilhelminy Luisy Haagovej ,nemeckej protestantky zo Stuttgartu, ktorá ho údajne v detstve oslovovala Herzchen (srdiečko) - jeho meno vzniklo z ruskej skomoleniny tohto oslovenia.[chýba zdroj]

Gercen bol prvý významný ruský filozof a predstaviteľ národníctva. Jeho filozofia vychádzala z utopického socializmu (Henri de Saint-Simon), ideí raznočincov (liberálna buržoázia) a dekabristov v spojení s republikánskymi názormi. Vydával časopis Kolokol (prvý slobodný ruský časopis). Gercen bojoval proti feudalizmu, sociálnemu útlaku a kritizoval tiež francúzske meštianstvo. Gercen vytvoril pokus o vytvorenie ideálu socialistickej spoločnosti, istého druhu proto-komunitarizmu. Prácu považoval za modlitbu a boj.

Od roku 1835 žil vo vyhnanstve v meste Viatka, neskôr vo Vladimíre a od roku 1840 sa vrátil do Moskvy.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q201221.

Alexandr Ivanovič Gercen má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Gercenova, Bratislava, Gercenova je ulica v Bratislava, viac o ulici Gercenova

Zoznam bodov

  1. Gercenova, autobusová zastávka,
    Röntgenova 26, 851 01 Bratislava, Bratislava
  2. Gercenova, autobusová zastávka,
    Záporožská 5, 851 01 Bratislava, Petržalka
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo