Alexander Matuška

Alexander Matuška, zdroj wikipédia

PhDr. Alexander Matuška, DrSc. (∗ 26. február 1910, Vlkanová – † 1. apríl 1975, Bratislava) bol slovenský literárny vedec a kritik. Pseudonym: Fedor Tomšič, Matúš Meščerjakov.

Spolok slovenských spisovateľov každoročne udeľuje Cenu Alexandra Matušku za esejistiku a literárnu vedu

Rodina , otec: Juraj Matuška , matka: Anna rod. Pecníková , manželka: Oľga Sliuková rod. Danková

Životopis Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, 1928 - 1935 na Filozofickej fakulte KU v Prahe. Profesor na viacerých miestach na Slovensku, 1941 - 1944 pedagóg na Učiteľskom ústave v Banskej Bystrici, šéfredaktor Slovenských pohľadov, pracovník SAV, podpredseda kolégia ČSAV a člen ďalších literárnych a vedeckých spoločností.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10770922.

Alexander Matuška má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Existuje aj Janko Matuška: Janko Matuška, a jeho ulice, Janko Matuška na wikipédii. Existuje aj Anton Matuška: Anton Matuška, a jeho ulice, Anton Matuška na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Alexandra Matušku, Banská Bystrica, Alexandra Matušku je ulica v Banská Bystrica, viac o ulici Alexandra Matušku
  2. Alexandra Matušku, Prešov, Alexandra Matušku je ulica v Prešov, viac o ulici Alexandra Matušku
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo