Alexander Križka

Alexander Križka (pseudonymy John Thompson, Ypsilon) (∗ 26. marec 1903, Ružomberok, Slovensko – † 9. december 1955, Košice, Slovensko) bol slovenský spisovateľ, pedagóg, režisér a dramaturg.

Životopis Narodil sa v rodine Mateja Križku a jeho manželky Adely, rodenej Neumannovej. Študoval na gymnáziu v Ružomberku, v rokoch 1921 – 1925 na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, na parížskej Sorbone a Vysokej škole sociálnych náuk taktiež v Paríži (1925 – 1926) a napokon na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 1928 získal titul PhDr. a v roku 1938 JUDr. Po skončení štúdia pôsobil ako pedagóg na gymnáziu v Prešove a Košiciach, tiež ako redaktor v Prahe, štátny úradník v Banskej Bystrici (1938 – 1945), neskôr bol tiež redaktorom Vatry a Zpravodajskej agentúry v Banskej Bystrici.

Okrem toho bol členom spolku Svojeť, spoluzakladateľom Voľného združenia študentov socialistov zo Slovenska (1922) a DAV-u (1924) a pôsobil v ochotníckych divadlách v Prešove a v Košiciach. Je tiež autorom spomienkovej knihy z obdobia parížskych štúdií, zbierky poviedok a viacerých článkov o divadle. Okrem literárnej tvorby sa venoval i prekladom dramatických diel z francúzskeho a talianskeho jazyka. V roku 1944 sa aktívne zúčastnil protifašistického odboja.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii.

Alexander Križka má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Existuje aj Alexander Križka: Alexander Križka, a jeho ulice, Alexander Križka na wikipédii.
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Osobnosti SNP, Narodenia 26. marca, Narodenia v 1903, Osobnosti z Ružomberka, Úmrtia 9. decembra, Úmrtia v 1955, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo