Alexander Gerič

Alexander Gerič, zdroj wikipédia

Alexander Gerič (* 30. január 1920, Slovenský Meder – † 29. august 1944, pravdepodobne neďaleko obce Ladce) bol pilot Slovenských vzdušných zbraní v druhej svetovej vojne a letecké eso.

Bojoval na východnom fronte a po 9 potvrdených zostreloch preletel na sovietsku stranu. V Sovietskom zväze absolvoval Alexander Gerič spravodajský výcvik a zakrátko boli v júli 1944 vysadený nad stredným Slovenskom. Bol však chytený a väznený v Bratislave. Neskôr bol prepustený a na žiadosť ministra národnej obrany generála Ferdinanda Čatloša mal nadviazať spojenie s postupujúcou Červenou armádou. V auguste 1944 odletel s por. Šingliarom na lietadle Praga E.39 na letisko Tri Duby. Lietadlo havarovalo neďaleko obce Ladce.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q10770713.

Alexander Gerič má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 24. marca, Narodenia v 1908, Osobnosti z Hranovnice, Úmrtia 15. júla, Úmrtia v 1981, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo