Alexander Dubček

Alexander Dubček, zdroj wikipédia

RSDr. Alexander Dubček (* 27. november 1921, Uhrovec – † 7. november 1992, Praha) bol česko-slovenský komunistický politik, a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Od januára 1968 zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ, v ktorej začal presadzovať politiku „socializmu s ľudskou tvárou“. Tento reformný proces snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu ukončila 21. augusta 1968 invázia vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR. 17. apríla 1969 Dubčeka vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ nahradil Gustáv Husák, ktorý zaviedol tzv. normalizáciu. Po nežnej revolúcii sa Dubček opäť vrátil do politického života ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR a predseda SDSS. Zomrel po dopravnej nehode služobného auta.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q150543.

Alexander Dubček má na Slovensku 16 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Alexandra Dubčeka, Bánovce nad Bebravou
 2. Dubčekova, Dargov
 3. A. Dubčeka, Holíč
 4. Alexandra Dubčeka, Košice
 5. A. Dubčeka, Madunice
 6. Dubčekova, Nové Mesto nad Váhom
 7. Alexandra Dubčeka, Partizánske
 8. A. Dubčeka, Piešťany
 9. A. Dubčeka, Senec
 10. Námestie Alexandra Dubčeka, Strážske
 11. Dubčekova, Štúrovo
 12. Alexandra Dubčeka, Svätý Jur
 13. Alexandra Dubčeka, Trebišov
 14. A.Dubčeka, Uhrovec
 15. Alexandra Dubčeka, Vranov nad Topľou
 16. A. Dubčeka, Žiar nad Hronom

Zoznam bodov

 1. Dubček, miesto,
  916 41 Dolné Srnie
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 27. novembra, Narodenia v 1921, Osobnosti z Uhrovca, Úmrtia 7. novembra, Úmrtia v 1992, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo