Alexander Dubček

Alexander Dubček, zdroj wikipédia

RSDr. Alexander Dubček (∗ 27. november 1921, Uhrovec – † 7. november 1992, Praha) bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Od januára 1968 zastával funkciu prvého tajomníka ÚV KSČ, v ktorej začal praktizovať ideu „socializmu s ľudskou tvárou“. Tento reformný proces snažiaci sa o demokratizáciu komunistického režimu ukončila 21. augusta 1968 invázia piatich krajín Varšavskej zmluvy do ČSSR. V apríli 1969 Dubčeka vo funkcii prvého tajomníka ÚV KSČ nahradil Gustáv Husák, ktorý zaviedol tzv. normalizáciu. Po nežnej revolúcii sa Dubček opäť vrátil do politického života ako predseda Federálneho zhromaždenia ČSFR a predseda SDSS. Zomrel po dopravnej nehode služobného auta.

Život Narodil sa roku 1921 v tom istom dome ako Ľudovít Štúr, v budove miestnej školy.

Jeho otec Štefan Dubček bol vyučený stolár, niekoľko rokov pracoval v USA, kde sa stal presvedčeným komunistom. V dvadsiatych rokoch bol jedným zo zakladateľov a funkcionárov KSČ. V Chicagu sa spoznal s matkou Alexandra Dubčeka, Pavlínou (rodená Kobydová). V Amerike sa prebíjala životom ako pomocnica v domácnostiach bohatých mešťanov, neskôr ako kuchárka. Pracovala v krajanských spolkoch i socialistickom robotníckom hnutí, ktoré si dávala do súladu s kresťanskými ideálmi. Po vzniku Československej republiky a narodení staršieho syna Júliusa (1919) sa v roku 1921 rozhodli pre návrat na Slovensko v nádeji že v novej vlasti začne vyhovujúcejší život. Avšak prvá povojnová hospodárska kríza značne schladila ich očakávania. S túžbou po sociálne spravodlivom živote sa odhodlali v roku 1925 so silne ľavicovo zameranými rodičmi, členmi esperantského družstva Interhelpo, do sovietskeho Kirgizska. Zvláštnou zhodou okolností tak Dubčekova rodina žila istý čas aj v USA aj v ZSSR.

Neskôr sa rodina presťahovala z Kirgizska do mesta Gorkij (dnes Nižný Novgorod, Rusko). Roku 1938 sa Dubčekovci vrátili na Slovensko. Alexander Dubček vstúpil v roku 1939 do vtedy ilegálnej KSS.

x

Viac na wikipédii.

Alexander Dubček má na Slovensku 14 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Alexandra Dubčeka, Bánovce nad Bebravou
 2. Námestie Alexandra Dubčeka, Bratislava
 3. Alexandra Dubčeka, Holíč
 4. Dubčekova, Nové Mesto nad Váhom
 5. Alexandra Dubčeka, Partizánske
 6. Alexandra Dubčeka, Piešťany
 7. Alexandra Dubčeka, Senec
 8. Námestie A. Dubčeka, Strážske
 9. Alexandra Dubčeka, Svätý Jur
 10. Dubčekova, Štúrovo
 11. Alexandra Dubčeka, Trebišov
 12. Alexandra Dubčeka, Uhrovec
 13. Alexandra Dubčeka, Vranov nad Topľou
 14. Alexandra Dubčeka, Žiar nad Hronom

Zoznam bodov

 1. Dubček, miesto,
  916 41 Dolné Srnie
  Súradnice: 48°47'36"N, 17°49'39"E
Kategórie: Narodenia 27. novembra, Narodenia v 1921, Osobnosti z Uhrovca, Úmrtia 7. novembra, Úmrtia v 1992, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo