Alexander Buzna

Alexander Buzna (∗ 14. január 1868, Krušovce – † 8. apríl 1945, Nižná) bol slovenský kňaz zemianského pôvodu a maliar.

== Životopis == , otec Ján Buzna , matka Amália, rodená Dráškociová (Draskóczy de Draskócz et Dolina) Študoval na gymnáziu v Bratislave a teológiu absolvoval v Ostrihome. V roku 1892 bol vysvätený za kňaza. Neskôr študoval maliarstvo na výtvarných akadémiách v Budapešti, vo Viedni a v Ríme.

V jeho tvorbe prevažujú olejomaľby, bol plodným portrétistom a venoval sa aj krajinomaľbe. Inšpiroval sa vo folklóre a je autorom viacerých obrazov slovenských krojov. Tvoril prevažne sakrálne diela, ktoré nájdeme v kostoloch vo Veľkom Blahove, v Podolí, v Pobedime alebo v obci Banka.

Externé odkazy , riadok 9 - farnosť Krušovce; pokrstený ako Alexander Paulus Buzna , {{Webumenia}} ,

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762093.

Alexander Buzna má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Buznova, Krušovce

Zoznam bodov

  1. Bužňa, miesto,
    053 04 Baldovce
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 14. januára, Narodenia v 1868, Osobnosti z Krušoviec, Úmrtia 8. apríla, Úmrtia v 1945, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo