Alexander Albrecht

Alexander Albrecht (∗ 12. august 1885, Arad, Rumunsko – † 30. august 1958, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ.

Životopis Jeho otec Ján (Johann) Albrecht bol učiteľom na gymnáziu, matka Mária von Vaszary pochádzala zo starého maďarského rodu. V rokoch 1895 až 1903 študoval na Kráľovskom katolíckom gymnáziu v Bratislave, kde sa stretol a spriatelil s Bélom Bartókom. V rokoch 1904 až 1908 študoval na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti kompozíciu u Hansa Kosslera (veľkého obdivovateľa Johannesa Brahmsa) a hru na klavír. Jeho ďalšími učiteľmi boli aj Ferencz Szandtner, ktorý ho učil dirigovať, a David Popper, ktorý bol učiteľom komornej hudby. Počas štúdií sa Albrecht vypracoval na úspešného klaviristu. Popri hudbe študoval aj právo.

Po návrate do Bratislavy v roku 1908 prijal miesto organistu v katedrále svätého Martina a v hre na organ sa súčasne zdokonaľoval u Rudolfa Dittricha vo Viedni. Tiež pracoval ako učiteľ v Mestskej hudobnej škole v Bratislave.

V roku 1918 sa oženil s Margarétou Fischerovou.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2120985.

Alexander Albrecht má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam bodov

  1. Albrecht, hotel, webstránka, wikipédia,
    Mudroňova 82, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo