Albín Grznár

Albín Grznár (∗ 25. marec 1909, Veľké Uherce - † 4. september 1944, Partizánske-Brodzany) bol funkcionár KSČ, robotník, protifašistický bojovník.

Rodina , otec Ján Grznár , matka Mária rod. Kušnierová

Životopis Vyučil sa za obuvníka, roku 1937 absolvoval politickú školu KSČ. V rokoch 1938-1939 príležitostný robotník v Banskej Bystrici, neskôr v Nitre a v Baťovanoch (Partizánskom). Ako mladý robotník sa zúčastňoval triednych bojov, roku 1931 počas vojenskej prezenčnej služby v Banskej Bystrici odsúdený za účasť na demonštrácii nezamestnaných na 6 týždňov väzenia, po zákaze KSČ pomáhal v Banskej Bystrici pri prechode do ilegality a vytváraniu bojových jánošíkovských družín. Vedúci činiteľ protifašistického boja na Hornej Nitre. Po vypuknutí SNP politický komisár partizánskeho oddielu Pavel. Účastník bojov proti okupačným vojskám pri Topoľčanoch, Partizánskom Brodzanoch, kde pri prieskumnej akcii podľahol ťažkému zraneniu.

Ocenenie , In memoriam vyznamenaný: Československým vojnovým krížom 1939, Radom SNP I.tr., 1964 Radom Červenej hviezdy

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762068.

Albín Grznár má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Albína Grznára, Partizánske, Albína Grznára je ulica v Partizánske, viac o ulici Albína Grznára
  2. A. Grznára, Topoľčany, A. Grznára je ulica v Topoľčany, viac o ulici A. Grznára
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia v 1979, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo