Albert Fuchs

Albert Fuchs (* 8. apríl 1808, Levoča – † 1894, Bratislava) bol slovenský fyzik.

Život

Narodil sa v Levoči. Študoval na evanjelických lýceách v Levoči a v Bratislave, prírodné vedy na univerzite vo Viedni a matematiku v Göttingene, kde v tej dobe prednášal aj C. F. Gauss. Istý čas študoval aj v Jene.
Po absolvovaní štúdií pôsobil ako profesor na evanjelických školách–lýceách, krátko v Banskej Štiavnici, v r. 1838 – 1846 v Prešove a 1846 – 1876 v Bratislave. Jeho učebnica fyziky Természettan elemei (Košice 1845, 2. vyd. Pešť 1854) patrila k najkvalitnejším, ktoré sa na Slovensku používali v polovici 19. storočia.
Bol jedným z najaktívnejších prednášateľov Bratislavského lekársko-prírodovedného spolku a väčšinu zo svojich prednášok zameraných najmä na fyziku, ale aj na inú prírodovednú problematiku, uverejnil v spolkových ročenkách.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12762052.

Albert Fuchs má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí fyzici, Narodenia 8. apríla, Narodenia v 1808, Osobnosti z Levoče, Úmrtia v 1894, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo