Albert Einstein

Albert Einstein, zdroj wikipédia

Albert Einstein (* 14. marec 1879, Ulm, Nemecké cisárstvo – † 18. apríl 1955, Princetown, New Jersey, USA) bol nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia. Predložil teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie. V roku 1921 mu bola za vysvetlenie fotoelektrického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky udelená Nobelova cena za fyziku. Jeho teoretické práce – napriek rozšírenému názoru – hrali len nepodstatnú úlohu pri stavbe jadrovej bomby a jadrovej elektrárne.

Po sformulovaní všeobecnej teórie relativity v novembri 1915, sa stal Einstein známym na celom svete. Neskôr jeho sláva prekonala všetkých vedcov v histórii. Jeho meno sa stalo synonymom vysokej inteligencie a génia. V roku 1999 ho časopis Time vybral ako Osobnosť storočia.

Keď sa v neskorších rokoch snažil vyriešiť problém zjednotenia prírodných síl, tzn.

x

Viac na wikipédii.

Albert Einstein má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Einsteinova, Bratislava
 2. Einsteinova, Olomouc

Zoznam bodov

 1. Einsteinova, autobusová zastávka, DPB, spravuje DPB;Slovak Lines;Blaguss Slovakia,
  Einsteinova, 851 01 Bratislava
  Súradnice: 48°7'53"N, 17°6'1"E
 2. Einsteinova, autobusová zastávka, DPB, spravuje DPB,
  Einsteinova, 851 01 Bratislava
  Súradnice: 48°7'55"N, 17°5'55"E
Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia 14. marca, Narodenia v 1879, Osobnosti z Ulmu, Úmrtia 18. apríla, Úmrtia v 1955, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo