Albert Einstein

Albert Einstein, zdroj wikipédia

Albert Einstein (* 14. marec 1879, Ulm, Nemecké cisárstvo – † 18. apríl 1955, Princeton, New Jersey, USA) bol nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia. Predložil teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie. V roku 1921 mu bola za vysvetlenie fotoelektrického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky udelená Nobelova cena za fyziku. Jeho teoretické práce – napriek rozšírenému názoru – hrali len nepodstatnú úlohu pri stavbe jadrovej bomby a jadrovej elektrárne.

Po sformulovaní všeobecnej teórie relativity v novembri 1915, sa stal Einstein známym na celom svete. Neskôr jeho sláva prekonala všetkých vedcov v histórii. Jeho meno sa stalo synonymom vysokej inteligencie a génia. V roku 1999 ho časopis Time vybral ako Osobnosť storočia.

Keď sa v neskorších rokoch snažil vyriešiť problém zjednotenia prírodných síl, tzn.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q937.

Albert Einstein má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Einsteinova, Bratislava, Einsteinova je ulica v Bratislava, viac o ulici Einsteinova
  2. Einsteinova, Olomouc, Einsteinova je ulica v Olomouc, viac o ulici Einsteinova

Zoznam bodov

  1. Einsteinova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB,
    Einsteinova, 851 01 Bratislava
  2. Einsteinova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB;Slovak Lines;Blaguss Slovakia,
    Einsteinova 33, 851 01 Bratislava, Bratislava
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo