Albert Camus

Albert Camus, zdroj wikipédia

Albert Camus (∗ 7. november 1913, Mondovi, Alžírsko – † 4. január 1960, Villeblevin, Francúzsko) bol francúzsky spisovateľ, filozof a predstaviteľ existencializmu. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 1957.

Život Vyrástol v Alžíri v chudobnej rodine. Venoval sa divadlu ako herec, písal do novín, za druhej svetovej vojny bol redaktorom, potom (1944-1946) bol šéfredaktor časopisu Combat (Bitka) v Paríži. Aktívne sa zúčastnil hnutia odporu. Neskôr bol vedúcim pracovníkom vo vydavateľstve Gallimard.

Literárne dielo Prózy , Rub a líce (1937) - esej s témou očarenie krajinou Stredozemného mora, samota človeka uprostred ľudí a udalostí, ktorým nerozumie, potreba lásky, ktorú nič nedokáže naplniť (tieto témy sa potom opakujú aj v iných dielach) , Svadba (1938) - esej s témou ako dielo Rub a líce , Cudzinec (1942) (L’Étranger) - krátky román s témou základná charakteristika človeka (vtedajšej doby), zúfalstvo a poníženie jednotlivca tápajúceho medzi udalosťami, ktorého ho presahujú , Mýtus o Sizyfovi (Le Mythe de Sisyphe) (1942) - eseje s témou ako hore , Mor (La Peste) (1947) - román s témou alegória fašizmu, vojny a nemeckej okupácie , Vzbúrený človek (L’Homme révolté) (1951) - esej , Pád (La Chute) (1956) - s témou sebakritika človeka modernej spoločnosti, jeho citového chladu a cynizmu sprevádzaného smútkom , Exil a kráľovstvo (L’Exil et le royaume) (1957) - zbierka noviel s témou proti skľučujúcej sociálnej skutočnosti stavia náhle záchvevy ľudskej dobroty , Prvý človek (Le Premier homme) (nedokončené; vydala jeho sestra v roku 1994 v Gallimarde)

Drámy Jeho (menej úspešné) drámy sú skôr dialógmi či monológmi ideí ako plnokrvných postáv: , Nedorozumenie (Le Malentendu) (1944) , Caligula (1944) , Stav obliehania (L'Etat de siège) (1948) , Spravodliví (Les Justes) (1949)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q34670.

Albert Camus má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za literatúru, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo