Adolf Svätopluk Osvald

Adolf Svätopluk Osvald (∗ 12. máj 1839, Banská Bystrica – † 4. júl 1876, v bitke pri Sremskej Rači) bol spisovateľ, novinár, redaktor. Pseudonym: A.Sv. Bystrický, Detvan, A.S.Pohronský, Turanský, Turský, Urpinov, Urpinský

Rodina , otec Jozef Osvald , matka Zuzana rod. Solváňová , manželka Karla rod. Macháčková

Životopis Základné a stredoškolské vzdelanie získal v Banskej Bystrici, 1863 – 1866 študoval filozofiu na univerzite v Prahe. Roku 1862 pisár pri stoličnom súde v Banskej Bystrici, neskôr redaktor v Prahe, na Slovensku a v Budapešti. Dobrovoľník v srbsko-tureckej vojne, padol v boji. Príslušník generácie okolo almanachu Napred. Básnickou tvorbou sa zaradil do prúdu epigónskej poštúrovskej tvorby. Autor veršovaných povestí, biografických profilov, politických komentárov, úvah a spravodajských príspevkov v slov. čes. a nem. časopisoch. Prekladateľ z nemčiny, poľštiny a maďarčiny.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13368363.

Adolf Svätopluk Osvald má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Existuje aj Ladislav Osvald: Ladislav Osvald, a jeho ulice, Ladislav Osvald na wikipédii.

Zoznam ulíc

  1. Osvaldova, Nitra
  2. Osvaldova, Trnava

Zoznam bodov

  1. Osvaldovo, miesto,
    027 55 Dlhá nad Oravou
Kategórie: Narodenia 12. mája, Narodenia v 1839, Úmrtia 4. júla, Úmrtia v 1876, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo