Adam Hudec

Mgr. Adam Hudec (∗ 3. november 1949, Banská Štiavnica) je slovenský hudobný skladateľ, dirigent, spevák, moderátor a propagátor slovenskej dychovej hudby doma a v zahraničí, hráč na hoboj a tárogató .

Život Detstvo prežil v obci Vyhne, kde robil aj prvé hudobné kroky. Vo veku šiestich - siedmych rokov začal hrať v dychovej hudbe až do veku 15 rokoch . Vo veku 14 rokov nastúpil do Bratislavy na Konzervatórium v odboroch hoboj a operný spev, ktoré ukončil v roku 1971. Po absolutóriu pokračoval v štúdiu na VŠMU, ktoré ukončil absolventským koncertom v roku 1976. Po skončení štúdia na VŠMU pôsobil ako 1. hobojista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu celých 15 rokov.

V rokoch 1975 až 1995 bol umeleckým vedúcim populárnej Malokarpatskej kapely. Za toto obdobie spoločne nahrali vyše 30 nosičov (LP, SP, CD), realizovali desiatky nahrávok v Československom rozhlase, účinkovali vo viac ako 150 programoch v Česko-slovenskej televízii, ale i v zahraničí (Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Poľsko, ZSSR, Maďarsko, Rumunsko).

V roku 1990 sa podieľal na založení Združenia dychových hudieb Slovenska a do roku 1997 bol jeho prvým predsedom. V roku 1997 sa stal Čestným predsedom ZDHS a túto funkciu vykonáva dodnes. Bol a stále je iniciátorom, organizátorom, dramaturgom a režisérom viacerých festivalov a súťaží dychových hudieb (Bratislavské slávnosti dychových hudieb, Dych Fest v Dolnej Krupej a pod.). Je členom alebo predsedom viacerých medzinárodných porôt súťaži súťaží dychových hudieb na Slovensku (Pádivého Trenčín, Lednické Rovne, Slovenské tango v Bardejove, atď.) ale aj v zahraničí (Majstrovstvá Európy dychových hudieb – Nemecko, Holandsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Česko, Slovinsko, atď.).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q349802.

Adam Hudec má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

 1. Hudeč, obec

Zoznam ulíc

 1. Hudecova, Bratislava
 2. Hudcova, Brno
 3. Hudecova, Gbely

Zoznam bodov

 1. Hudcova, autobusová zastávka,
  Palackého třída 178, 612 00 Brno, Řečkovice
 2. Hudecová, ordinácia, webstránka, otvorené: štvrtok 7:30-12:00,
  č.d.488, 906 37 Sološnica
 3. Hudeč, orientačný bod, spravuje cz:KČT, číslo HB176,
  č.d.12, 582 64 Hudeč
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 3. novembra, Narodenia v 1949, Osobnosti z Banskej Štiavnice, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo