Adam Hudec

Mgr. Adam Hudec (∗ 3. november 1949, Banská Štiavnica) je slovenský hudobný skladateľ, dirigent, spevák, moderátor a propagátor slovenskej dychovej hudby doma a v zahraničí, hráč na hoboj a tárogató .

Život Detstvo prežil v obci Vyhne, kde robil aj prvé hudobné kroky. Vo veku šiestich - siedmych rokov začal hrať v dychovej hudbe až do veku 15 rokoch . Vo veku 14 rokov nastúpil do Bratislavy na Konzervatórium v odboroch hoboj a operný spev, ktoré ukončil v roku 1971. Po absolutóriu pokračoval v štúdiu na VŠMU, ktoré ukončil absolventským koncertom v roku 1976. Po skončení štúdia na VŠMU pôsobil ako 1. hobojista Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu celých 15 rokov.

V rokoch 1975 až 1995 bol umeleckým vedúcim populárnej Malokarpatskej kapely. Za toto obdobie spoločne nahrali vyše 30 nosičov (LP, SP, CD), realizovali desiatky nahrávok v Československom rozhlase, účinkovali vo viac ako 150 programoch v Česko-slovenskej televízii, ale i v zahraničí (Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Poľsko, ZSSR, Maďarsko, Rumunsko).

V roku 1990 sa podieľal na založení Združenia dychových hudieb Slovenska a do roku 1997 bol jeho prvým predsedom. V roku 1997 sa stal Čestným predsedom ZDHS a túto funkciu vykonáva dodnes. Bol a stále je iniciátorom, organizátorom, dramaturgom a režisérom viacerých festivalov a súťaží dychových hudieb (Bratislavské slávnosti dychových hudieb, Dych Fest v Dolnej Krupej a pod.). Je členom alebo predsedom viacerých medzinárodných porôt súťaži súťaží dychových hudieb na Slovensku (Pádivého Trenčín, Lednické Rovne, Slovenské tango v Bardejove, atď.) ale aj v zahraničí (Majstrovstvá Európy dychových hudieb – Nemecko, Holandsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Česko, Slovinsko, atď.).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q349802.

Adam Hudec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo