Vuk Stefanović Karadžić

Vuk Stefanović Karadžić, zdroj wikipédia

Vuk Stefanović Karadžić (∗ 7. november 1787, Tršić, Srbsko – † 7. február 1864, Viedeň, Rakúsko) bol významný srbský vzdelanec, lingvista, jazykovedec, historik, prvý srbský literárny kritik a zberateľ ústnej ľudovej tvorby. Je tiež reformátorom srbského jazyka.

==Životopis == Narodil sa v dedine Tršić pri Loznici. Meno Vuk, vlk po srbsky, získal po tom čo všetci jeho súrodenci zomreli na tuberkulózu. Čítať a písať sa naučil od svojho príbuzného Jeftu Savića. Ďalšie vzdelanie získal v Loznici a v kláštore Tronoša, neskôr pokračoval vo vzdelávaní ako samouk. Zúčastnil sa na srbských povstaniach proti Turkom a napísal o nich viacero správ. V roku 1813 po porážke prvého z povstaní odišiel do Viedne, kde napísal svoje najdôležitejšie práce. Za svoju prácu dostával málo peňazí a žil v chudobe. Zomrel v roku 1864 vo Viedni.

==Dielo== ===Reforma srbského písma=== Reformoval srbský jazyk a štandardizoval srbskú abecedu. Zaviedol zásadu Piši kao što govoriš i čitaj kao što je napisano. (Píš ako hovoríš a čítaj ako je napísané).

Zo staroslovanskej abecedy Karadžić použil nasledovných 24 písmen:

x

Viac na wikipédii, wikidata Q202815.

Vuk Stefanović Karadžić má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Karadžičova, Bratislava

Zoznam bodov

  1. Karadžičova, autobusová zastávka,
    Záhradnícka 27, 811 07 Bratislava, Staré Mesto
  2. Karadžičova, autobusová zastávka,
    Záhradnícka 14, 811 07 Bratislava, Staré Mesto
  3. KARADZICOVA, požičovňa bicyklov, spravuje WhiteBikes, číslo 69, webstránka,
    Karadžičova 8A, 821 08 Bratislava, Bratislava
Kategórie: Narodenia 7. novembra, Narodenia v 1787, Úmrtia 7. februára, Úmrtia v 1864, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo