Vladimír Jukl (* 19. apríl 1925, Bratislava – † 1. máj 2012, Bratislava) bol slovenský matematik a rímskokatolícky kňaz. V čase vlády Komunistickej strany Československa spolu so Silvestrom Krčmérym vybudoval na Slovensku tzv. tajnú cirkev, ktorá nespolupracovala s režimom, za čo dostal prívlastok „generál tajnej cirkvi“.
Narodil sa v Bratislave v česko-slovenskej rodine. Otec pochádzal z Prahy, v Bratislave bol učiteľom na Československej obchodnej akadémii. K viere ho viedla mama, pôvodom z Turčianskych Teplíc. Po absolvovaní piatich tried ľudovej školy a gymnázia študoval matematiku a fyziku na Prírodovedeckej fakulte vtedajšej Slovenskej univerzity (dnes UK), pričom štúdium ukončil v roku 1947 v Prahe na Karlovej univerzite.
Nastúpil na pozíciu asistenta matematiky na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe a súbežne dva roky externe študoval teológiu. Štúdium však ukončila násilná likvidácia fakulty v roku 1950 a nástup na vojenskú službu. V auguste 1951 Vladimíra Jukla zatkla ŠtB a po mučení a desaťmesačnej samoväzbe bol ako 27-ročný odsúdený za velezradu na 25 rokov väzenia, z ktorého časť si odpykal v uránových baniach v Jáchymove.
xVladimír Jukl má na Slovensku 2 ulíc a námestí.