Vladimír Jukl

Vladimír Jukl (* 19. apríl 1925, Bratislava – † 1. máj 2012, Bratislava) bol slovenský matematik a rímskokatolícky kňaz. V čase vlády Komunistickej strany Československa spolu so Silvestrom Krčmérym vybudoval na Slovensku tzv. tajnú cirkev, ktorá nespolupracovala s režimom, za čo dostal prívlastok „generál tajnej cirkvi“.

Životopis

Narodil sa v Bratislave v česko-slovenskej rodine. Otec pochádzal z Prahy, v Bratislave bol učiteľom na Československej obchodnej akadémii. K viere ho viedla mama, pôvodom z Turčianskych Teplíc. Po absolvovaní piatich tried ľudovej školy a gymnázia študoval matematiku a fyziku na Prírodovedeckej fakulte vtedajšej Slovenskej univerzity (dnes UK), pričom štúdium ukončil v roku 1947 v Prahe na Karlovej univerzite.

Nastúpil na pozíciu asistenta matematiky na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe a súbežne dva roky externe študoval teológiu. Štúdium však ukončila násilná likvidácia fakulty v roku 1950 a nástup na vojenskú službu. V auguste 1951 Vladimíra Jukla zatkla ŠtB a po mučení a desaťmesačnej samoväzbe bol ako 27-ročný odsúdený za velezradu na 25 rokov väzenia, z ktorého časť si odpykal v uránových baniach v Jáchymove.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11905848.

Vladimír Jukl má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Vladimíra Jukla, Bratislava, Vladimíra Jukla je ulica v Bratislava, viac o ulici Vladimíra Jukla
  2. Námestie Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, Šintava, Námestie Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla je ulica v Šintava, viac o ulici Námestie Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla
Kategórie: Slovenskí matematici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo