Viliam Loviška

Viliam Loviška (∗ 12. august 1964, Bratislava) je slovenský sochár, maliar, dizajnér, pedagóg a organizátor výtvarného života.

Štúdium V rokoch 1978 - 1982 študoval sochu na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave u akad. sochára Juraja Gavulu, vysokoškolské štúdia absolvoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v rokoch 1982 - 1989 v ateliéri prof. Ladislava Snopeka, doc. Teodora Baníka, neskôr v ateliéroch prof. Jána Kulicha a v rokoch 1986 - 1989 u prof. Albína Brunovského.

Štipendiá , 1991 – 1992: grant udelený The Pollock-Krasner Foundation, USA , 1993: štipendium Spolku grafikov , 1996: štipendium Nadácie Milana Galandu

Tvorba Výber z najdôležitejších diel: *Brazília, Passa Quatro, M. R. Štefánik (socha) *USA, Washington, Náhrobok Š. Osuského (reliéf) *Bratislava, Ružinov, Kostol Sv. Vincenta de Paul, Interiér (umelecký mobiliár) *Bratislava, Ružinov, Kostol Sv. Vincenta de Paul, (socha) *Bratislava, Ružinov, , Interiér (spolupráca arch. Ivan Jarina) *Nitra, Pomník nenarodeným (socha) *Stará Bystrica, (socha) *Stará Bystrica, , (spolupráca arch. Ivan Jarina) *Bratislava, Integračný kopček (spolupráca arch. Ivan Jarina) *Bratislava, Galéria BYZANT, výber z menších sochárskych objektov vytvorených z levického zlatého ónyxu *Bratislava, Galvániho Business Centrum IV, dizajn a realizácia prvkov povrchového dizajnu , sochárskeho Átria s názvom a výtvarnej úpravy jednotlivých vstupov do GBC IV *Vo svojej výtvarnej tvorbe úzko spolupracuje so svojou manželkou, slovenskou sochárkou, dizajnérkou a pedagogičkou Marcelou Loviškovou a dcérou Leou v oblasti fotografie

x

Viac na wikipédii, wikidata Q7930205.

Viliam Loviška má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Na Lovisku, Králiky

Zoznam bodov

 1. Loviská, miesto,
  038 22 Slovenské Pravno
 2. Loviská, miesto,
  026 01 Bziny
 3. Loviská, miesto,
  023 45 Horný Vadičov
 4. Lovíšky, miesto,
  013 31 Divinka
 5. Loviská, vrch,
  032 15 Partizánska Ľupča
Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia 12. augusta, Narodenia v 1964, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo