Viktor Tegelhoff

Viktor Tegelhoff, zdroj wikipédia

Ing. Viktor Tegelhoff (∗ 22. december 1918, Ružomberok – † 11. september 1991, Bratislava), zahorskakniznica.eu bol slovenský futbalista, reprezentant Slovenska a Československa, neskôr tréner.

Kariéra Hráčske začiatky Viktor Tegelhoff sa narodil tesne po vzniku ČSR v Ružomberku. Práve v tomto meste začal v roku 1932 svoju mládežnícku kariéru v tíme ŠK Ružomberok. Už v juniorskom veku hral jednu sezónu tiež za Š.K. Sokolče, s ktorým sa stal v sezóne 1935/36 majstrom Horného Liptova. Ako junior ďalej nastupoval aj za ŠK Ružomberok, s ktorým od roku 1937 pokračoval ako senior a s ktorým v roku 1940 postúpil do I. ligy.

Pôsobenie v Slovane Bratislava Na jeseň 1942 odišiel za štúdiom lesného inžinierstva do Bratislavy, kde hral za ŠK Slovan Bratislava nepretržite 14 sezón, čo sa nepodarilo žiadnemu inému hráčovi Slovana. Už v sezóne 1943/1944 sa práca trénera Ferdinanda Daučíka stala zmysluplná – majstrovským titulom Slovenska, keď útok Dulovič, Arpáš, Tegelhoff, Luknár, Podhradský nastrieľal 121 gólov a Tegelhoff dal 27 gólov, z toho 7 gólov proti ZTK Zvolen. So Slovanom získal 4 federálne tituly, z toho tri za sebou v rokoch 1949, 1950 a 1951. Prvý majstrovský titul Slovanu v ČSR v roku 1949 pod vedením trénera Leopolda "Jima" Šťastného bol historický – bola prelomená hegemónia pražských mužstiev Slavie a Sparty. Sokol NV Bratislava s útokom Laskov, Pažický, Tegelhoff, Preis, Šimanský nastrieľal 84 gólov. Bol prvým Slovákom v československej futbalovej reprezentácii po 2. svetovej vojne, ktorý nastúpil za ČSR proti Francúzsku v Paríži dňa 7.4.1946. Ako kapitán reprezentačného mužstva ČSR premiérovo nastúpil dňa 30.10.1949 v Ostrave proti Poľsku (2:0). Hrával na pozícii stredného útočníka, ktorá v dnešnom modernom futbale nemá pravú analógiu, keďže sa aplikuje odlišný systém hry.

Neskoršia kariéra a vykonštruované odsúdenie Na jeseň 1956 prestúpil zo Slovana Bratislava do Slavoja Piešťany, kde jeho kariéru hrajúceho trénera prerušilo zatknutie a vykonštruovaný politický súd v roku 1957.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3497003.

Viktor Tegelhoff má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Viktora Tegelhoffa, Bratislava, Viktora Tegelhoffa je ulica v Bratislava, viac o ulici Viktora Tegelhoffa
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo