Veronika Sramaty

Veronika Sramaty (∗ 1977, Zvolen) je slovenská maliarka a umelkyňa.

Vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (prof. Daniel Fischer, prof. Ilona Németh DLA). Je slovenskou umelkyňou, venuje sa fotorealistickej maľbe, ktorú prepája s ideou a konceptom, pričom autorskými stratégiami si vytvára vzťah k divákovi, alebo ku galerijnej inštitúcii. Počas doterajšej tvorby pracuje paralelne na niekoľkých projektoch.

Veronika Šramatyová je autorka, ktorá patrí k výrazným postavám porevolučnej generácie. Charakteristickým prvkom jej tvorby sú neokonceptuálne tendencie v maľbe. Zaujíma ju vzťah a prepojenie dvoch médií, maľby a fotografie, ktorý neustále skúma a analyzuje. Často tematizuje hranice medzi umelcom a galériou, divákom a umeleckým dielom.http://nitrianskagaleria.sk/virtualna-galeria/veronika-sramatyova-z-archivov-benatske-bienale/?lang=en

Okrem neokonceptuálnych tendencií je u autorky badateľný neustály záujem o médium maľby, využívajúc jej fotorealistický jazyk, artikulujúc ním ďalšie významy a vrstvy, ako to dokazuje aj projekt Entries (tiež známy ako Projekt 19), kde vrámci výstavy This is my place (2003, Banská Bystrica), vystavila 19 fotorealistických malieb svojich doterajších bydlísk – vchodov alebo brán domov. Svojou malou mierkou, rámovaním a samozrejme najmä technickým prevedením silne evokujú sériu odosobnene dokumentačných, ne-nostalgických fotografií..

x

Viac na wikipédii, wikidata Q20056735.

Veronika Sramaty má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo