Valentín Matrka

Valentín Matrka, zdroj wikipédia

Valentín Matrka (* 13. február 1907  –  † 6. november 1980) bol poslanec Národného zhromaždenia ČSR, richtár Lamača a politický väzeň.

Život

Narodil sa v roku 1907 v Lamači (dnes mestská časť Bratislavy) v chudobnej maloroľníckej rodine. Študoval na bratislavskom reálnom gymnáziu, nakoniec zostal roľníkom. Vstúpil do agrárnej strany, v roku 1939 sa ako 32 ročný stal lamačským richtárom. V májových voľbách v roku 1946 bol zvolený za poslanca Národného zhromaždenia v Prahe, ako zástupca roľníkov a kandidát Demokratickej strany za bratislavský volebný kraj. Po odmietnutí ponuky pokračovať v práci v Strane slovenskej obrody, ktorá sa stala nástupkyňou Demokratickej strany, bol vylúčený z parlamentu a v októbri v roku 1948 bol zaradený do tábora nútených prác v Novákoch. V máji v roku 1950 ho odsúdili na štyri roky väzenia. Napriek neľudskému bitiu, fyzickému a psychickému týraniu vyšetrovateľmi ŠtB, sa súdu nepodarilo preukázať mu vinu.[chýba zdroj] Vo väzení strávil deväť rokov − do roku 1957.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q11872531.

Valentín Matrka má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Valentína Matrku, Bratislava
Kategórie: Narodenia 13. februára, Narodenia v 1907, Osobnosti z Bratislavy, Úmrtia 6. novembra, Úmrtia v 1980, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo