Tobiáš Masník

Tobiáš Masník, zdroj wikipédia

Tobiáš Masník (Masnicius, Masnicenus) Masznyik de Rudna (* 28. október 1640, Zemianske Kostoľany – † 28. júl 1697, Uhrovec) bol slovenský spisovateľ, učiteľ a kňaz.

Životopis

Narodil sa v rodine evanjelického kňaza Daniela Masníka a vzdelanie získal v Dubnici nad Váhom, Novom Meste nad Váhom, Ilave, Prešove a na nemeckých univerzitách vo Wittenbergu a Jene. Pôsobil ako evanjelický rektor (Senica, Ilava) a diakon (Ilava). V období protihabsburského povstania bol väznený v Leopoldove a odsúdený na španielske galeje v Neapole, no cestou tam ušiel spolu s Jánom Simonidesom. Z Talianska putovali do Nemecka. Tam sa opäť vrátil do miest svojich štúdií a istý čas pobýval v Jene a Wittenbergu, odkiaľ sa vrátil do Ilavy, kde pôsobil ako evanjelický farár. Neskôr bol kazateľom na hrade Blatnica a farárom (Liptovský Ondrej, Háj, Uhrovec).

Tvorba

Svojou tvorbou sa radí do obdobia barokovej literatúry.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q16518685.

Tobiáš Masník má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo