Taras Hryhorovyč Ševčenko

Taras Hryhorovyč Ševčenko, zdroj wikipédia

Taras Hryhorovyč Ševčenko (ukr. Тарас Григорович Шевченко, rus. Тарас Григорьевич Шевченко – Taras Grigorievič Ševčenko; * 9. marec 1814, Morynci, Ruská ríša, dnes Ukrajina – † 10. marec 1861, Petrohrad, Ruská ríša, dnes Rusko) bol ukrajinský spisovateľ, básnik, dramatik, filozof, humanista a maliar, významný predstaviteľ ukrajinského národného obrodenia. Je považovaný za zakladateľa modernej ukrajinskej literatúry. Ševčenko písal aj v ruštine a vytvoril niekoľko cenených malieb.

Rodina

Život

Narodil sa v početnej, nevoľníckej rodine v dedine Morynci v Kyjevskej gubernii (dnes Čerkaská oblasť), vtedy časti cárskeho Ruska. Dedina patrila rusifikovanému Nemcovi Vasilijovi Engeľgardtovi. O dva roky sa rodina presťahovala do obce Kyrylivka (dnes má názov Ševčenkove), ktorú tiež vlastnil Engeľgardt. V roku 1823 mu zomrela matka, otec sa krátko nato znovu oženil s Oxanou Tereščenkovou, ktorá už mala tri vlastné deti.x

Viac na wikipédii.

Taras Hryhorovyč Ševčenko má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Tarasa Ševčenku, Bardejov
  2. Ševčenkova, Bratislava
  3. Ševčenkova, Humenné
  4. Ševčenkova, Jelšava
  5. Ševčenkova, Martin
  6. Tarasa Ševčenka, Prešov
  7. Ševčenkova, Snina
  8. Ševčenkova, Stakčín
Kategórie: Narodenia 9. marca, Narodenia v 1814, Osobnosti z Petrohradu, Úmrtia 10. marca, Úmrtia v 1861, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo