Štefan Pilárik

Štefan Pilárik, zdroj wikipédia

Štefan Pilárik (∗ 1615, Očová – † 8. február 1693, Neusalz, Nemecko) bol slovenský básnik, prekladateľ a autor autobiografických diel radiaci sa medzi barokových autorov.

Rodina , otec: Štefan Pilárik , matka: Anna rod. Mazurková , manželka: Eufrozína rod. Paarová , dcéra: Anna Piláriková, manželka Jonáša Hadíka a matka Jána Hadíka - evanjelického kňaza a spisovateľa

Životopis Pochádzal zo zemianskej rodiny evanjelického farára a dostalo sa mu solídneho vzdelania vo viacerých školách: Očová, Bardejov (1630 - 1633), Banská Bystrica (1633 - 1635). Po ukončení štúdia pracoval ako učiteľ, evanjelický farár a kazateľ. Pôsobil na pomerne veľkom území Slovenska, pretože sa neustále sťahoval (Ilava, Spišská Teplica, Trenčín, Senica (1663 - 1672), Dolná Strehová). Počas vojny proti Turkom sa v roku 1663 dostal do tureckého zajatia, kde zostal len mesiac. Neskôr sa presťahoval do Nemecka, kde pôsobil v hornolužickej exulantskej obci Neusaltz ako farár.

Tvorba Jeho prvé literárne diela boli preklady teologickej literatúry. Svoje diela písal v nemčine, češtine i latinčine. Vo svojej tvorbe sa venoval náboženským dielam a súdobým problémom, akými boli aj konflikty panovníka s tureckými útočníkmi, ale tiež sa venoval problémom medzi protestantmi a katolíkmi. Vo viacerých dielach využíva pri opisoch vlastné zážitky, čím sa stali čiastočne autobiografickými.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q701772.

Štefan Pilárik má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Pilárikova, Bratislava, Pilárikova je ulica v Bratislava, viac o ulici Pilárikova
  2. Štefana Pilárika, Senica, Štefana Pilárika je ulica v Senica, viac o ulici Štefana Pilárika
  3. Štefana Pilárika, Očová, Štefana Pilárika je ulica v Očová, viac o ulici Štefana Pilárika
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo