Štefan Petruš

Štefan Petruš (∗ 29. október 1783, Žiar nad Hronom – † 17. september 1831, Poniky) bol rímskokatolícky kňaz, spisovateľ.

Jeho otec Štefan Petruš, matka Mária rod. Kramárová.

Životopis Študoval na gymnáziu v Kremnici, Vacove, Banskej Bystrici, filozofiu v Bratislave, teológiu v Trnave, 1806 vysvätený za rímskokatolíckeho kňaza. Pôsobil na viacerých miestach ako farár, najdlhšie v rokoch 1810 – 1818 na Čiernom Balogu a v rokoch 1818 – 1829 v Hornej Lehote. Od roku 1829 bol kňazom v Ponikách a v roku 1831 sa stal dekanom a notárom slovensko-ľupčianskeho dištriktu. Jeho život ukončila cholerová epidémia, ktorou sa nakazil počas návštev u svojich farníkov.

Autor štúdie o živote handelcov-drevorubačov z Čierneho Balogu (rukopis) a prvej slovenskej divadelnej hry so zbojníckou tematikou Rajnoha.

x

Viac na wikipédii.

Štefan Petruš má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Štefana Petruša, Žiar nad Hronom
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 29. októbra, Narodenia v 1783, Osobnosti zo Žiaru nad Hronom, Úmrtia 17. septembra, Úmrtia v 1831, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo