Štefan Nikolaj Hýroš

Štefan Nikolaj Hýroš alebo Štefan Nikolaj Hyroš (Hyross de Kisvicsap) (* 8. august 1813, Ružomberok – † 30. december 1888, Liptovský Michal) bol rímskokatolícky kňaz a historik.

Rodina

Životopis

Pochádzal zo šľachtického rodu Hyroš (Hyross de Kisvicsap), ktorý do šľachtického stavu v roku 1655 povýšil cisár Leopold I. Študoval na gymnáziu v Ružomberku, v Banskej Bystrici, v Gyöngyösi, v Ostrihome, filozofiu v Spišskej Kapitule a v Egri, do 1836 teológiu na univerzite v Pešti. Sprvu pôsobil ako kaplán a farár na viacerých miestach Slov., 1845 – 1851 prof. cirk. dejín a kanonického práva v Spišskej Kapitule. Na kňažských pôsobiskách vykonával nar.-osvetovú prácu, príslušník slovenského národného hnutia. Roku 1861 účastník memorandového zhromaždenia v Martine, 1863 zakladajúci člen MS, Spolku sv.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13371650.

Štefan Nikolaj Hýroš má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Námestie Š. N. Hýroša, Ružomberok, Námestie Š. N. Hýroša je ulica v Ružomberok, viac o ulici Námestie Š. N. Hýroša
  2. Hýrošova, Bratislava, Hýrošova je ulica v Bratislava, viac o ulici Hýrošova
  3. Štefana Nikolaja Hýroša, Ružomberok, Štefana Nikolaja Hýroša je ulica v Ružomberok, viac o ulici Štefana Nikolaja Hýroša

Zoznam bodov

  1. Hýrošova, autobusová zastávka,
    Valašská 9, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo