Štefan Banič

Štefan Banič, zdroj wikipédia

Štefan Banič (∗ 23. november 1870, Neštich - † 2. január 1941, tamtiež) bol slovenský robotník a vynálezca.

Život Štefan Banič sa narodil 23. novembra 1870 v Neštichu (od roku 1960 súčasť Smoleníc) a zomrel 2. januára 1941 tamtiež. Jeho otec bol František Banič a matka Anna rod. Ščibrániová. Po skončení ľudovej školy pracoval na statku grófa Pálffyho. Pre svoje názory na maďarizáciu a Apponyiho zákony bol z práce vyhodený a následne odišiel v roku 1907 za prácou do USA. Usadil sa v meste Greenville, Mercer County, Pensylvánia. Zaujímal sa o letectvo.

Padák V roku 1912 bol svedkom leteckého nešťastia, v roku 1913 zostrojil prvý použiteľný padák na princípe dáždnika, ktorý sa otváral sústavou niekoľkých pružín. Padák mal vyriešený problém tzv. plávania vo vzduchu a upevňoval sa pomocou popruhov na telo letca v hrudnej časti pod ramenami. Princípom bola teleskopická konštrukcia dáždnikového typu, ktorá niesla tkanivové krytie. Dňa 3. júna 1914 Štefan Banič osobne vyskúšal padák pred zástupcami Patentového úradu letectva USA, zoskočil vo Washingtone zo strechy 15-poschodovej budovy. Potom nasledovali ďalšie zoskoky aj z lietadla. 25. augusta 1914 vydal Americký patentový úrad vo Washingtone patent na Baničov padák pod číslom . Patentový spis obsahuje presný opis konštrukcie a jej nákresovú dokumentáciu. Americká armáda ho odkúpila, ale do výstroje zavedený nebol. Banič sa stal čestným členom The American Society for Promotion of Aviation a bol aj v Slovenskej lige v Amerike.

Návrat na Slovensko Zostrojenie prvého použiteľného padáka Baničovi neprinieslo bohatstvo ani slávu. V roku 1920 sa vrátil do rodnej obce, kde žil v ústraní ako murársky majster a venoval sa ovocinárstvu. Spoluobjavil jaskyňu Driny pri Smoleniciach a ložisko barytu. Zomrel 2. januára 1941.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q939192.

Štefan Banič má na Slovensku 10 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Baničova, Nitra, Baničova je ulica v Nitra, viac o ulici Baničova
 2. Baničova, Bratislava, Baničova je ulica v Bratislava, viac o ulici Baničova
 3. Štefana Baniča, Trnava, Štefana Baniča je ulica v Trnava, viac o ulici Štefana Baniča
 4. Baničova, Senec, Baničova je ulica v Senec, viac o ulici Baničova
 5. Baničova, Košice, Baničova je ulica v Košice, viac o ulici Baničova
 6. Štefana Baniča, Smolenice, Štefana Baniča je ulica v Smolenice, viac o ulici Štefana Baniča
 7. Š. Baniča, Prievidza, Š. Baniča je ulica v Prievidza, viac o ulici Š. Baniča
 8. Baničova, Zlaté Moravce, Baničova je ulica v Zlaté Moravce, viac o ulici Baničova
 9. Baničova, Žilina, Baničova je ulica v Žilina, viac o ulici Baničova
 10. Baničova, Bernolákovo, Baničova je ulica v Bernolákovo, viac o ulici Baničova

Zoznam bodov

 1. Banica, autobusová zastávka,
  gmina Uście Gorlickie
 2. Banica, autobusová zastávka,
  gmina Sękowa
 3. Banica, autobusová zastávka,
  gmina Sękowa
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo