Staroveký Rím

Staroveký Rím, zdroj wikipédia

Staroveký Rím je tradičné slovenské označenie štátneho útvaru, ktorý vznikol v 8. storočí pred Kr. na Apeninskom polostrove v dnešnom Ríme ako mestský štát, postupne ovládol celé Stredomorie a v roku 395 po Kr. sa rozdelil na Západorímsku ríšu (zanikla v roku 476 po Kr.) a Byzantskú ríšu (zanikla v roku 1453 po Kr.). Od ovládnutia Stredomoria sa často označuje aj ako Rímska ríša.

Zo starovekého Ríma pochádza moderné právo, kresťanské náboženstvo, časti modernej filozofie a iných vied, ako aj základy dnešného štátneho zriadenia mnohých štátov.

Dejiny starovekého Ríma sa tradične delia na štyri fázy: , osídľovanie , kráľovstvo , republika , cisárstvo Tieto štyri fázy sa ďalej delia na menšie celky.

Poznámka: Všetky roky rímskych dejín až po pribl. rok 300 pred Kr. sú neisté, lebo rímske dejepisectvo začalo až v tomto čase.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1747689.

Staroveký Rím má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Malý Rím, Liptovský Mikuláš, Malý Rím je ulica v Liptovský Mikuláš, viac o ulici Malý Rím

Zoznam bodov

 1. Rima, penzión,
  Andreja Bažíka 13, 027 32 Zuberec
 2. Římov, autobusová zastávka,
  č.d.131, 675 22 Římov, Římov na Moravě
 3. Rim, nábytok,
  Trenčianska 56A, 821 09 Bratislava, Ružinov
 4. Římov, autobusová zastávka,
  č.d.14, 675 22 Římov na Moravě, Římov
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo