Staroveký Rím

Staroveký Rím, zdroj wikipédia

Staroveký Rím je tradičné slovenské označenie štátneho útvaru, ktorý vznikol v 8. storočí pred Kr. na Apeninskom polostrove v dnešnom Ríme ako mestský štát, postupne ovládol celé Stredomorie a v roku 395 po Kr. sa rozdelil na Západorímsku ríšu (zanikla v roku 476 po Kr.) a Byzantskú ríšu (zanikla v roku 1453 po Kr.). Od ovládnutia Stredomoria sa často označuje aj ako Rímska ríša.

Zo starovekého Ríma pochádza moderné právo, kresťanské náboženstvo, časti modernej filozofie a iných vied, ako aj základy dnešného štátneho zriadenia mnohých štátov.

Dejiny starovekého Ríma sa tradične delia na štyri fázy: , osídľovanie , kráľovstvo , republika , cisárstvo Tieto štyri fázy sa ďalej delia na menšie celky.

Poznámka: Všetky roky rímskych dejín až po pribl. rok 300 pred Kr. sú neisté, lebo rímske dejepisectvo začalo až v tomto čase.

x

Viac na wikipédii.

Staroveký Rím má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Starorímska, Bratislava
 2. Malý Rím, Liptovský Mikuláš

Zoznam bodov

 1. RIMA, lekáreň,
  Mierové námestie 15, 018 51 Nová Dubnica
  Súradnice: 48°56'11"N, 18°8'43"E
 2. Rima, hostel,
  č.d.186, 027 32 Zuberec
  Súradnice: 49°15'32"N, 19°36'42"E
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo