Šota Rustaveli

Šota Rustaveli, zdroj wikipédia

Šota Rustaveli (gruzínsky შოთა რუსთაველი, žil v 12. storočí) bol gruzínsky básnik, pokladaný za jedného z najväčších gruzínskych klasikov. Je autorom gruzínskeho národného eposu Junák v tigrej koži (Vepkhist'q'aosani), jedného z najvýznamnejších diel gruzínskej poézie, v ktorom ospevuje rytierské ideály. Rustaveli je pravdepodobne aj autorom niekoľkých ďalších lyrických básní a epigramov.

O jeho živote sa vie len málo, bol zrejme vzdelaný a vysoko postavený šľachtic na dvore Tamary. Posledné roky života prežil pravdepodobne v Jeruzaleme, ale ani jedna z týchto informácií nie je úplne istá.

Jeho dielo Junák v tigrej koži bolo preložené do mnohých svetových jazykov. Napríklad do angličtiny ho preložili okolo roku 1880 manželia Suttnerovi pri svojom pobyte v Gruzínsku (1876 – 1885). Do slovenčiny dielo preložil Miloš Krno v roku 1980.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q132984.

Šota Rustaveli má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Rustaveliho, Bratislava, Rustaveliho je ulica v Bratislava, viac o ulici Rustaveliho

Zoznam bodov

  1. Rustaveliho, Slovnaft, požičovňa bicyklov, spravuje Slovnaft Mobility Services, s.r.o., číslo 120, kapacita 10, poplatok yes, webstránka,
    Rustaveliho 12, 831 06 Bratislava, Rača
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo