Samuel Zoch

Samuel Zoch, zdroj wikipédia

Samuel Zoch (∗ 18. december 1882, Cerovo - † 4. január 1928, Bratislava, pochovaný v Modre) bol slovenský evanjelický kňaz, verejný činiteľ, politik, cirkevný hodnostár, náboženský spisovateľ. Autor textu Martinskej deklarácie. Pseudonym: Bojovník.

Jeho otec bol Stanislav Zoch, matka Paulína, rodená Leustachová, brat Gustáv Zoch, manželka Mária, rodená Staneková a syn Stanislav Zoch.

Životopis Študoval na evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici (1893-1897) a neskôr v Šoproni. Tu začal študovať Teológiu, ktorú absolvoval vo Viedni v roku 1905. Po skončení štúdia sa stal kaplánom v Novom Sade, Cerove. Potom pôsobil ako administrátor v Kysáči. V roku 1907 bol zvolený za farára v Modre (po smrti svojho strýka Pavla Zocha), kde bol inštalovaný 6. januára 1908. Tu nadviazal na pôsobenie svojho strýka, prevzal správu evanjelického sirotinca a postaral sa o vybudovanie jeho novej budovy (projektoval ju Dušan Jurkovič), pre ktorú organizoval zbierky.

Už ako študent bol známy svojimi národoobrannými článkami, spolupracoval s národne orientovanou mládežou a študentskými spolkami. Počas pôsobenia v Modre sa ako redaktor časopisu Stráž na Sione zastával slovenských učiteľov, ktorí boli v čase maďarizácie často predmetom trestného stíhania. Jeho fara v Modre sa stala centrom cirkevného, ale i národného a politického diania. Medzi jeho priateľov patrili Štefan Krčméry, Kornel Stodola, Milan Ivanka, Martin Rázus. Udržiaval korešpondenciu s Milanom Hodžom, Matúšom Dulom, Antonom Štefánkom. Počas prvej svetovej vojny sa modranskej fare skoncipovali základné články Martinskej deklarácie a budúceho politického usporiadania Slovenska. V roku 1918 sa stal členom Slovenskej národnej rady.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12050915.

Samuel Zoch má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Zochova, Dolný Kubín, Zochova je ulica v Dolný Kubín, viac o ulici Zochova
 2. Zochova, Modra, Zochova je ulica v Modra, viac o ulici Zochova
 3. Zochova, Bratislava, Zochova je ulica v Bratislava, viac o ulici Zochova
 4. Zochova, Kežmarok, Zochova je ulica v Kežmarok, viac o ulici Zochova
 5. Zochova, Revúca, Zochova je ulica v Revúca, viac o ulici Zochova

Zoznam bodov

 1. Zochova, autobusová zastávka,
  Kapucínska 2, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
 2. Zochova, autobusová zastávka,
  Staromestská 6, 814 40 Bratislava, Staré Mesto
 3. Zochova, autobusová zastávka,
  Pilárikova 5, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo