Samuel Zoch

Samuel Zoch, zdroj wikipédia

Samuel Zoch (∗ 18. december 1882, Cerovo - † 4. január 1928, Bratislava, pochovaný v Modre) bol slovenský evanjelický kňaz, verejný činiteľ, politik, cirkevný hodnostár, náboženský spisovateľ. Autor textu Martinskej deklarácie. Pseudonym: Bojovník.

Jeho otec bol Stanislav Zoch, matka Paulína, rodená Leustachová, brat Gustáv Zoch, manželka Mária, rodená Staneková a syn Stanislav Zoch.

Životopis Študoval na evanjelickom gymnáziu v Banskej Bystrici (1893-1897) a neskôr v Šoproni. Tu začal študovať Teológiu, ktorú absolvoval vo Viedni v roku 1905. Po skončení štúdia sa stal kaplánom v Novom Sade, Cerove. Potom pôsobil ako administrátor v Kysáči. V roku 1907 bol zvolený za farára v Modre (po smrti svojho strýka Pavla Zocha), kde bol inštalovaný 6. januára 1908. Tu nadviazal na pôsobenie svojho strýka, prevzal správu evanjelického sirotinca a postaral sa o vybudovanie jeho novej budovy (projektoval ju Dušan Jurkovič), pre ktorú organizoval zbierky.

Už ako študent bol známy svojimi národoobrannými článkami, spolupracoval s národne orientovanou mládežou a študentskými spolkami. Počas pôsobenia v Modre sa ako redaktor časopisu Stráž na Sione zastával slovenských učiteľov, ktorí boli v čase maďarizácie často predmetom trestného stíhania. Jeho fara v Modre sa stala centrom cirkevného, ale i národného a politického diania. Medzi jeho priateľov patrili Štefan Krčméry, Kornel Stodola, Milan Ivanka, Martin Rázus. Udržiaval korešpondenciu s Milanom Hodžom, Matúšom Dulom, Antonom Štefánkom. Počas prvej svetovej vojny sa modranskej fare skoncipovali základné články Martinskej deklarácie a budúceho politického usporiadania Slovenska. V roku 1918 sa stal členom SNR.

x

Viac na wikipédii.

Samuel Zoch má na Slovensku 4 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Zochova, Bratislava
 2. Zochova, Dolný Kubín
 3. Zochova, Kežmarok
 4. Samuela Zocha, Modra

Zoznam bodov

 1. Zochova, autobusová zastávka,
  Kapucínska 2, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
  Súradnice: 48°8'43"N, 17°6'14"E
 2. Zochova, autobusová zastávka,
  Pilárikova 5, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
  Súradnice: 48°8'44"N, 17°6'13"E
 3. Zochova, autobusová zastávka,
  Staromestská 6, 814 40 Bratislava, Staré Mesto
  Súradnice: 48°8'45"N, 17°6'14"E
Kategórie: Narodenia 18. decembra, Narodenia v 1882, Osobnosti z Cerova, Úmrtia 4. januára, Úmrtia v 1928, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo