Samo Bohdan Hroboň

Samo Bohdan Hroboň, zdroj wikipédia

Samo Bohdan Hroboň (* 24. augusta 1820, Liptovská Sielnica – † 30. júla 1894, Liptovská Sielnica) bol slovenský folklorista, prekladateľ, jazykovedec a básnik – predstaviteľ mesianistickej línie slovenského romantizmu.

Život

Narodil sa v rodine evanjelického farára Jakuba Hroboňa a Terézie Hroboňovej, rodenej Midielkovej, ako najmladší zo siedmich detí. V hroboňovskej rodine sa udržiavala tradícia o jej šľachtickom a poľskom pôvode z matkinej strany. Od 1834 študoval na evanjelickom lýceu v Levoči, kde sa hneď po príchode zapojil do národnoemancipačných aktivít starších spolužiakov a postupne nadviazal korešpondenčnú komunikáciu s mnohými osobnosťami slovenského kultúrneho života. V rokoch 1835  –  1839 napísal do rukopisného zborníka Liber memorialis societas slavicae prvé básne v češtine v klasicizujúcom duchu. V roku 1836 uverejnil svoj prvý preklad z latinčiny (Horatius) a prvý folkloristický zápis. O rok neskôr ho prijali do Nemeckého študentského samovzdelávacieho spolku.

V roku 1839 prešiel na evanjelické lýceum do Bratislavy a začal si písať denník, v ktorom pokračoval až do svojej smrti, keď nadobudol rozsah 8000 strán.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12775782.

Samo Bohdan Hroboň má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hroboňova, Bratislava
  2. Sama Bohdana Hroboňa, Liptovský Mikuláš
  3. Jána Bohdana Hroboňa, Martin

Zoznam bodov

  1. Hroboňova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB;Slovak Lines,
    Brnianska 3, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
  2. Hroboňova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB;Slovak Lines,
    Gorazdova 49, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia 24. augusta, Narodenia v 1820, Osobnosti z Liptovskej Sielnice, Úmrtia 30. júla, Úmrtia v 1894, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo