Samo Bohdan Hroboň

Samo Bohdan Hroboň (∗ 1820, Liptovská Sielnica evanjelického cirkevného zboru Liptovská Sielnica - † 1894 Liptovská Sielnica) bol slovenský folklorista, prekladateľ, jazykovedec a básnik - predstaviteľ mesianistickej línie slovenského romantizmu.

Život Narodil sa v rodine evanjelického farára Jakuba Hroboňa a Terézie Hroboňovej, rodenej Midielkovej, ako najmladší zo siedmich detí. V hroboňovskej rodine sa udržiavala tradícia o jej šľachtickom a poľskom pôvode z matkinej strany. Od 1834 študoval na evanjelickom lýceu v Levoči, kde sa hneď po príchode zapojil do národnoemancipačných aktivít starších spolužiakov a postupne nadviazal korešpondenčnú komunikáciu s mnohými osobnosťami slovenského kultúrneho života. V rokoch 1835 - 1839 napísal do rukopisného zborníka Liber memorialis societas slavicae prvé básne v češtine v klasicizujúcom duchu. V roku 1836 uverejnil svoj prvý preklad z latinčiny (Horatius) a prvý folkloristický zápis. O rok neskôr ho prijali do Nemeckého študentského samovzdelávacieho spolku.

V roku 1839 prešiel na evanjelické lýceum do Bratislavy a začal si písať denník, v ktorom pokračoval až do svojej smrti, keď nadobudol rozsah 8000 strán. Aktívne pracoval v Spoločnosti česko-slovanskej.

So svojou budúcou múzou, českou vlastenkou Antóniou Reissovou, známou pod literárnym pseudonymom Bohumila Rajská, sa zoznámil v roku 1841. O rok neskôr odišiel spolu so svojím starším bratom Ľudovítom študovať na nemeckú univerzitu do Halle. Vďaka neskoršej svadbe brata Ľudovíta s Milkou Zátureckou sa Hroboň dostal do príbuzenského vzťahu so zberateľom folklórnej slovesnosti Adolfom Petrom Zátureckým. V Halle študoval teológiu a filozofiu, venoval sa korešpondencii s Bohuslavou Rajskou a napísal zbierku básní Květiny nadsálanské. Rajská opätovala jeho city, ale aj napriek tomu sa v roku 1845 predovšetkým pod vplyvom Boženy Němcovej vydala za vdovca F. L. Čelakovského.

x

Viac na wikipédii.

Samo Bohdan Hroboň má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Hroboňova, Bratislava
 2. Sama Bohdana Hroboňa, Liptovský Mikuláš
 3. Jána Bohdana Hroboňa, Martin

Zoznam bodov

 1. Hroboňova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB, a.s.;SLovak Lines, a.s.,
  Brnianska 3, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
  Súradnice: 48°9'46"N, 17°5'30"E
 2. Hroboňova, DPB, autobusová zastávka, spravuje DPB, a.s.;Slovak Lines, a.s.,
  Gorazdova 49, 811 04 Bratislava, Staré Mesto
  Súradnice: 48°9'47"N, 17°5'32"E
Kategórie: Slovenskí jazykovedci, Narodenia v 1820, Osobnosti z Liptovskej Sielnice, Úmrtia v 1894, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo