Rehor Uram Podtatranský

Rehor Uram Podtatranský, zdroj wikipédia

Rehor Uram Podtatranský alebo Gregor Uram Podtatranský, občianskym menom: Gregor Uram (pseudonymy: Mura, Podtatranský, Stráňan, Žalostín, Drahotín, Národovec, Wážsky; , 12. marec 1846, Mikulášsky Hušták) - † 8. september 1924, Košice) bol slovenský národný buditeľ, učiteľ, redaktor, spisovateľ, básnik, prozaik, dramatik, publicista, folklórista, prekladateľ a organista.

Zo života Bol z veľmi chudobných pomerov. Mal päť súrodencov. Otec Ján Uram bol kožušnícky majster. Keď mal osem rokov otec zomrel. Posledné šieste dieťa sa narodilo krátko po smrti otca. Keď mal 13 rokov matka Terézia (rod. Antošková) si vypožičala od cirkvi 40 zlatých a vyprevadila ho na štúdium do Banskej Štiavnice. Na Evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici študoval medzi rokmi 1859 - 1867.

V roku 1868 študoval na lekárskej fakulte univerzity vo Viedni, ale štúdium nedokončil, kvôli nedostatku peňazí. V roku 1872 na učiteľskej prípravke v Kláštore pod Znievom zložil skúšky na učiteľa. Ako učiteľ pôsobil v Liptovskom Mikuláši od roku 1867. V roku 1912, keď mal 65 alebo 66 rokov tak bol penzionovaný. Od roku 1920 žil v Košiciach.

Ako redaktor pôsobil v Národných novinách, kde písal články, recenzie, preklady, prispieval aj svojou tvorbou - poéziou, prózou. Prispieval do časopisu Dom a škola. Prispieval do detských časopisov: Včelka, Priatelia dietok, Noviny malých a Zornička. Prispieval do časopisu Dětské květy, ktorý sa neskôr premenoval na Dětský máj. Jeho tvorba okrem časopisoch vychádzala aj v kalendároch. Autorsky sa podieľal na tvorbe učebníc, šlabikárov a čítaniek. Bol prekladateľom divadelných hier z maďarčiny, ktoré preložil pre divadelných ochotníkov. Medzi rokmi 1894 - 1996 prispieval do Slovenských pohľadov literárnohistorickými článkami v rubrike Zemianski veršovníci slovenskí.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q62667398.

Rehor Uram Podtatranský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí národní buditelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo