Rastislav

Rastislav, zdroj wikipédia

Rastislav alebo Rastic z dynastie Mojmírovcov (v modernej češtine Rostislav; *cca 820 – † po 870 vo väzení v Bavorsku) bol v rokoch 846 – 870 druhým veľkomoravským kniežaťom. Za jeho vlády prišli na územie Veľkej Moravy Konštantín a Metod ako byzantská misia, ktorá u nás vytvorila základy slovanského písomníctva. V textoch je Rastislav titulovaný ako rex [kráľ], regulus [doslova "malý kráľ", králik] alebo kňaz [knieža].

Varianty Rastislavovho mena

Príklady doložených tvarov Rastislavovho mena v dobových textoch:

Ďalšie mená vyskytujúce sa v literatúre:

Rastislavov pôvod

Rastislavovo meno je zaznamenané v staroslovienskych prameňoch v podobe Rastic a v najstarších prameňoch (M.S. Ďurica spomína, že v "aspoň 14 análoch a kronikách") je zaznamenané najčastejšie v podobe Rastic alebo jej variantoch (napr. Rasticius v Annales Alamannici, Annales Xantenses, Rastizen v Ruodolfi Fuldensis Annales, Rastiz v Reginonis Choricon atď.), nikdy nie napríklad v tvare Rostic a zriedkavo vo variantoch tvaru Rastislav. Meno Rastic môže byť z jazykového hľadiska jedine buď (stredo) slovenského pôvodu alebo (podľa P. Ratkoša) môže pochádzať aj z – čisto hypotetického – jazyka stredovekých Slovanov (Slovákov) v dnešnom Maďarsku. Ján Stanislav doslova píše: „Forma Rastic nie je možná u nijakých iných Slovanov, len práve u Slovákov, a to u stredných Slovákov, resp. u Slovákov zo stredného Slovenska, lebo koncové -c je za praslovanské tj, a teda typicky západoslovanské, a rast- je z praslovanského orst, čo je systémový jav stredoslovenský a juhoslovanský. Meno s týmito dvoma javmi vedno môže byť len stredoslovenské… Ostáva zjavným faktom, že Rastic je typicky stredoslovenská forma a že teda on sám žil na území stredoslovenského nárečia resp. sám bol stredoslovenského pôvodu.“

Rovnaký autor: „…lež počiatočné ra- je u západných Slovanov možné len v slovenčine a jej patrí aj zmena ra- na r'ä- a ďalej na rä-“.

Začiatky vlády

Roku 846 východofranský kráľ Ľudovít Nemec násilím dosadil za vládcu Veľkej Moravy Rastislava (846 – 870), Mojmírovho synovca.

x

Viac na wikipédii.

Rastislav má na Slovensku 23 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Rastislavova, Bánovce nad Bebravou
 2. Rastislavova, Bratislava
 3. Rastislavova, Košice
 4. Rastislavova, Lužianky
 5. Rastislavova, Malacky
 6. Rastislavova, Martin
 7. Rastislavova, Michalovce
 8. Rastislavova, Nitra
 9. Rastislavova, Nováky
 10. Rastislavova, Piešťany
 11. Rastislavova, Poprad
 12. Rastislavova, Prievidza
 13. Rastislavova, Púchov
 14. Rastislavova, Skalica
 15. Rastislavova, Slovenský Grob
 16. Rastislavova, Snina
 17. Rastislavova, Spišská Nová Ves
 18. Rastislavova, Topoľčany
 19. Rastislavova, Trebišov
 20. Rastislavova, Trenčín
 21. Rastislavova, Zbehy
 22. Rastislavova, Zvolen
 23. Rastislavova, Žilina

Zoznam bodov

 1. Rastislavova, autobusová zastávka,
  Rastislavova 3, 949 01 Nitra, Mlynárce
  Súradnice: 48°19'22"N, 18°2'22"E
 2. Rastislavova, autobusová zastávka,
  Rastislavova 3, 949 01 Nitra, Mlynárce
  Súradnice: 48°19'21"N, 18°2'23"E
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo