Peter Víťazoslav Rovnianek

Peter Víťazoslav Rovnianek (∗ 21. jún 1867, Dolný Hričov - † 16. november 1933, Hornitos, Kalifornia, USA) bol popredný predstaviteľ slovenského krajanského života v Amerike, najskôr novinár, úspešný podnikateľ, bankár, kultúrny dejateľ, neskôr „skrachovanec” a zlatokop.

Životopis Patrí medzi rodákov zo Slovenska, ktorí sa usadili v Amerike a orientovali sa na finančníctvo a bankovníctvo. V roku 1887 sa definitívne rozhodol odísť do Ameriky. V roku 1889 sa usadil v Pittsburghu ako redaktor a neskôr aj spoluvlastník Amerikánsko - slovenských novín. O rok neskôr bol iniciátorom založenia Národného slovenského spolku, ktorému zároveň dlhé roky predsedal. Bol prvým Slovákom v Amerike, ktorý bol úradne uznaný ako verejný notár. V roku 1893 založil spoločnosť Rovnianek a Comp. (Bankový, zmenkový a šífkartový obchod). Slovenskí vysťahovalci si tu zároveň ukladali aj svoje dolárové úspory. Rovnianek ako prvý Slovák zastával funkciu člena direktoriátu Republic National Bank v Pittsburghu, čo mu zároveň umožnilo stať sa členom spolku Bankers and Bank Clerks. Rovnianek vďaka svojej dôverčivosti uskutočňoval nepremyslené transakcie, ktorých návratnosť nebola zaručená a kvôli ktorým došlo k postupnému krachu banky.http://www.nbs.sk/sk/publikacie/archiv-nbs/osobnosti-penaznictva-na-slovensku/rovnianek-peter-vitazoslav

Pád Rovniankovej banky postihol predovšetkým ťažko našetrené úspory slovenských prisťahovalcov. Na dlhé roky poznačil aj Tatra banku, ktorá s Rovniankovou firmou úzko spolupracovala a poskytovala jej rozsiahle úvery. Po tomto životnom údere sa utiahol do dobrovoľného vyhnanstva a v roku 1911 sa zaradil medzi hľadačov drahých kovov, aby nahradil straty poškodeným. Spolu s manželkou Almou sa usadil v Death Valley v Sierra Nevade, kde sa neúspešne pokúšal nájsť zlato. Po výbuchu v bani a následnom zranení odišiel do mesta Santa Cruz v Kalifornii, kde v roku 1924 dopísal a s pomocou priateľov vydal svoju autobiografiu s názvom Zápisky zaživa pochovaného. Zomrel v kalifornskom meste Hornitos po príchode z práce na zastavenie srdca. Pochovaný je na cintoríne Bohemian National v Chicagu.http://plus.sme.sk/c/20239337/slovensky-bankar-v-amerike-skrachoval-a-do-smrti-sa-kajal.html. Na Slovensku je po ňom pomenovaná Rovniankova ulica v Bratislave, Žiline a Martine.

Dielohttp://www.litcentrum.sk/slovenski-spisovatelia/peter-vitazoslav-rovnianek Literatúra faktu: , Zápisky za živa pochovaného (1924)http://zlatyfond.sme.sk/autor/160/Peter-Vitazoslav-Rovnianek

x

Viac na wikipédii, wikidata Q26270090.

Peter Víťazoslav Rovnianek má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Rovniankova, Bratislava, Rovniankova je ulica v Bratislava, viac o ulici Rovniankova
  2. Rovniankova, Žilina, Rovniankova je ulica v Žilina, viac o ulici Rovniankova
  3. P. V. Rovnianka, Martin, P. V. Rovnianka je ulica v Martin, viac o ulici P. V. Rovnianka

Zoznam vôd

  1. Rovnianka, stream
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo