Pavol Kuna

Pavol Kuna (∗ 18. január 1895, Liptovský Mikuláš - † 4. máj 1982, Levoča) bol slovenský dôstojník, generál, účastník SNP.

Rodina , otec Pavol Kuna , matka Zuzana Benková

Životopis Maturoval na Vyššej obchodnej škole v Kežmarku. Neskôr pôsobil ako bankový úradník v Ružomberku a dôstojník čs. armády. V 1. svetovej vojne dôstojník česko-slovenských légií v Rusku. Od roku 1944 s Vojenským ústredím SNR sa zúčastnil na príprave SNP. Po vypuknutí povstania veliteľ 3. taktickej skupiny povstaleckej armády a neskôr aj 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Viedol oslobodzovacie boje na Liptove. Po oslobodení prispel k výstavbe čs. armády. V rokoch 1945 - 1947 zástupca veliteľa zboru Ministerstva národnej obrany v Banskej Bystrici. Neskôr prepustený a zbavený hodností.

Ocenenie , Roku 1919 vyznamenaný Čs. vojnovým krížom 1918, 1945 Čs. vojnovým krížom 1939, Radom SNP I.tr. Za pobedu nad Germanijej

x

Viac na wikipédii.

Pavol Kuna má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 18. januára, Narodenia v 1895, Osobnosti z Liptovského Mikuláša, Úmrtia 4. mája, Úmrtia v 1982, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo