Pavol Hronec

Pavol Hronec (∗ 10. október 1910, Zvolenská Slatina – † 28. august 1973, Nemecko) bol evanjelický kňaz, protifašistický bojovník.

Životopis Študoval na gymnáziu v Prievidzi, teológiu v Bratislave a v Strassburgu, filozofiu a literatúrnu históriu na FF UK v Bratislave na FF UK v Bratislave (1934 - 1938). Ordinovaný za kňaza (1934), kaplán v Modre, Bratislave, gen. tajomník Sväzu evanjelickej mládeže a redaktor Nového rodu (1936 - 1937). Farár v Hronseku (1937). Počas vojny sa zapojil do protifašistického hnutia. Pracovník Veliteľstva pozemného vojska v Banskej Bystrici (od júla 1944), počas SNP dôstojník čs. armády a prezidiálny šéf povereníctva pre školstvo a osvetu. Po potlačení povstania pôsobil v partizánskej skupine Za slobodu slovenska. Po oslobodení evanjelický farár v Banskej Bystrici. Politicky prenasledovaný a prepustený zo služieb. Zostavil Nárys Všeobecnej vnútromisijnej a pastorálnej konferencie evanjelických kňazov a. v. a kroniku obrodného hnutia v cirkvi. Nositeľ viacerých vyznamenaní. Bol pochovaný v Bratislave.

Literatúra , Kto bol kto v histórii Banskej Bystrice 1255 - 2000 , Evanjelici v dejinách slovenskej kultúry

Externé odkazy , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii.

Pavol Hronec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 10. októbra, Narodenia v 1910, Úmrtia 28. augusta, Úmrtia v 1973, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo