Pavel Cheben (* 1967, Okoličné, Liptovský Mikuláš) je slovensko-kanadský inžinier a fyzik, najznámejší svojimi príspevkami do oblasti integrovanej optiky, kremíkovej fotoniky a metamateriálových vlnovodov.
Pavel Cheben získal titul inžinier v odbore elektrotechnika (mikroelektronika a optoelektronika) na Slovenskej technickej univerzite v roku 1990 a doktorát v odbore fyzika (optika) na Univerzite Complutense v Madride v roku 1996.
V rokoch 1992 až 1997 Cheben pracoval v Národnom inštitúte pre leteckú technológiu (INTA), ktorý je súčasťou Španielskeho ministerstva obrany. Od roku 1997 pracuje v Národnej výskumnej rade Kanady (NRC), kde sa stal hlavným výskumným pracovníkom v roku 2016. Aktuálne má akademické pozície na Univerzite McMaster, Malagskej univerzite, Žilinskej univerzite, Univerzite Carleton a Otavskej univerzite, a v minulosti tiež na Torontskej univerzite a Univerzite Complutense v Madride. Cheben vyvinul prvý kompaktný polarizačne nezávislý kremíkový vlnovodový multiplexer (AWG). Takisto vynaliezol spektrometer na čipe s vysokým spektrálnym rozlíšením a prvý stacionárny integrovaný Fourierov spektrometer. Jeho vynález dvojdimenzionálneho poľa difrakčných mriežok na čipe umožnil kremíkové biochemické senzory a optické fázové polia (OPA). V roku 2006 Cheben vynašiel subvlnový metamateriálový vlnovod, čím otvoril novú výskumnú oblasť metamateriálovej integrovanej fotoniky. V roku 2010 Cheben a kol.
xPavel Cheben má na Slovensku 0 ulíc a námestí.