Milan Pišút

Milan Pišút (pseudonym: Hájezor, Milan) (∗ 16. február 1908, Liptovský Mikuláš – † 8. máj 1984, Bratislava) bol slovenský literárny historik a kritik, profesor dejín slovenskej literatúry na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Účastník SNP, v roku 1945 - 1948 poslanec Demokratickej strany. Venoval sa slovenskému národnému obrodeniu a literárnemu romantizmu.

Jeho otec Ján Pišút, matka Mária rod. Palumbiniová, manželka Milada rod. Lašeková.

Životopis Študoval na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši, po maturite (1926) na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. PhDr.(1931). Profesor na gymnáziu v Bratislave, dnešná Gamča(1932 - 1935), na akademickom gymnáziu v Prahe (1935 - 1937), docent UK pre dejiny slovenskej a českej literatúry. Aktívny účastník SNP, pracovník Povereníctva školstva v Banskej Bystrici (1944), poslanec za Demokratickú stranu (1945 - 1948). V roku 1948 - 1977 profesor dejín slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Na výskum dejín slovenskej literatúry sa orientoval už ako študent, neskôr ako stredoškolský profesor sa zapojil do práce literárnovednej sekcie Učenej spoločnosti Šafárikovej, ktorá sa venovala výskumu dejín a kultúry Slovenska. V literárnohistorickom výskume sa sústreďoval rozboru diel slovensého a českého romantizmu (J. Kráľa, J. M. Hurbana, Ľ. Štúra, J. Bottu a i.). Venoval pozornosť reprezentantom českej literatúry (J. Dobrovodský, K. H. Mácha, A. Jirásek, P. Bezruč a i.). Z inonárodných literatúr si všímal najmä ruskú literatúru (F. M. Dostojevskij, M. Gorkij, L. N. Tolstoj a i.). Autor stredoškolských učebníc a vysokoškolských skrípt, biografických portrétov, literárnokritických štúdií, recenzií a statí o estetických a filozofických problémoch slovenčiny. Člen vedeckých a kultúrnych spoločností, vedec. kolégia SAV. Od roku 1967 predseda Slovenskej literárnovednej spoločnosti.

Pamiatky , Zborník FFUK, Philologica 20, 1968 (venovaný M. Pišútovi k 60. narodeninám).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12037278.

Milan Pišút má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. M. Pišúta, Liptovský Mikuláš, M. Pišúta je ulica v Liptovský Mikuláš, viac o ulici M. Pišúta
  2. Milana Pišúta, Bratislava, Milana Pišúta je ulica v Bratislava, viac o ulici Milana Pišúta
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo