Mikuláš Kopernik

Mikuláš Kopernik, zdroj wikipédia

Mikuláš Kopernik alebo Koppernik, alebo Coppernicus (* 19. február 1473, Toruň – † 24. máj 1543, Frombork, Poľsko) bol poľský astronóm, matematik, filozof, humanista, kanonik v katolíckej cirkvi a ekonóm; významný predstaviteľ renesančnej filozofie; nahradil geocentrický obraz sveta heliocentrickým.

Kopernikovo učenie obsahovalo kinematickú schému slnečnej sústavy, ktorá sa stala začiatkom vývinu nebeskej mechaniky a umožnila aplikovať pojmy zemskej mechaniky na kozmos. V Kopernikovom učení sa začalo zbližovanie astronómie so zemskou mechanikou.

Heliocentrizmus

Mikuláš Kopernik bol veľmi dobrý pozorovateľ oblohy, dokázal z faktov dedukovať správne závery. Všimol si, že vnútorné planéty sa na oblohe ukazujú len na rannej a večernej oblohe, vonkajšie planéty sú viditeľné aj cez hlbokú noc. Z tohto pozorovania usúdil poznatok, že centrom slnečnej sústavy nie je Zem, ako si v tej dobe mysleli všetci učenci, ale Slnko, okolo ktorého sa pohybujú planéty po kruhových dráhach. Tomuto systému hovoríme heliocentrizmus. Svoje poznanie stihol detailne rozpracovať vo svojej najznámejšej knihe De revolutionibus orbium coelestium, v ktorej dôkladne spochybnil geocentrizmus.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q619.

Mikuláš Kopernik má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Koperníkova, Bohumín
 2. Koperníkova, Bratislava
 3. Koperníkova, Brno
 4. Koperníkova, Český Těšín
 5. Koperníkova, Havířov
 6. Koperníkova, Hlohovec
 7. Koperníkova, Kroměříž
 8. Mikuláša Kopernika, Michalovce
 9. Koperníkova, Olomouc
 10. Koperníkova, Ostrava
 11. Koperníkova, Poprad
 12. Mikuláša Koperníka, Trnava
 13. Koperníkova, Tvrdošovce

Zoznam bodov

 1. Kopernika, autobusová zastávka,
  Krosno
 2. Koperník, detské ihrisko,
  Dalimilova 62, 783 35 Olomouc, Chomoutov
 3. Kopernika, autobusová zastávka,
  Nowy Targ
 4. Kopernika, autobusová zastávka,
  Krosno
Kategórie: Narodenia 19. februára, Narodenia v 1473, Osobnosti z Torune, Úmrtia 24. mája, Úmrtia v 1543, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo