Mikuláš Kopernik

Mikuláš Kopernik, zdroj wikipédia

Mikuláš Kopernik (po česky a staršie po slovensky: Mikuláš Koperník [t.j. s dlhým í], v dobovej nemčine: Niklas Koppernigk, v modernej nemčine: Nikolaus Kopernikus, polatinčená podoba: Nicolaus Cop(p)ernicus, v modernej poľštine: Mikołaj Kopernik; * 19. február 1473, Toruň, Kráľovské Prusko – † 24. máj 1543, Frombork, Kráľovské Prusko) bol nemecký astronóm, matematik, filozof, humanista, kanonik v katolíckej cirkvi a ekonóm, ktorý pôsobil na území Poľska. Bol to významný predstaviteľ renesančnej filozofie; nahradil geocentrický obraz sveta heliocentrickým.

Kopernikovo učenie obsahovalo kinematickú schému slnečnej sústavy, ktorá sa stala začiatkom vývinu nebeskej mechaniky a umožnila aplikovať pojmy zemskej mechaniky na kozmos. V Kopernikovom učení sa začalo zbližovanie astronómie so zemskou mechanikou.

Pôvod

Jeho materinským jazykom bola nemčina a obaja rodičia boli Nemci.

Mestá, v ktorých sa narodil a zomrel, patrili v tom čase (od roku 1466) do Kráľovského Pruska, čo bolo špecifické územie uznávajúce zvrchovanosť poľského kráľa, ale inak majúce (v tom čase ešte) vlastný snem a vlastného správcu.

Mesto Toruň bolo navyše v tom čase členom Hanzy a fungovalo ako do značnej miery nezávislé územie pod ochranou poľského kráľa.

Heliocentrizmus

Mikuláš Kopernik bol veľmi dobrý pozorovateľ oblohy, dokázal z faktov dedukovať správne závery. Všimol si, že vnútorné planéty sa na oblohe ukazujú len na rannej a večernej oblohe, vonkajšie planéty sú viditeľné aj cez hlbokú noc.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q619.

Mikuláš Kopernik má na Slovensku 13 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Koperníkova, Bohumín
 2. Koperníkova, Bratislava
 3. Koperníkova, Brno
 4. Koperníkova, Český Těšín
 5. Koperníkova, Havířov
 6. Koperníkova, Hlohovec
 7. Koperníkova, Kroměříž
 8. Mikuláša Kopernika, Michalovce
 9. Koperníkova, Olomouc
 10. Koperníkova, Ostrava
 11. Koperníkova, Poprad
 12. Mikuláša Koperníka, Trnava
 13. Koperníkova, Tvrdošovce

Zoznam bodov

 1. Kopernika, autobusová zastávka,
  Krosno
 2. Koperník, detské ihrisko,
  Dalimilova 62, 783 35 Olomouc, Chomoutov
 3. Kopernika, autobusová zastávka,
  Nowy Targ
 4. Kopernika, autobusová zastávka,
  Krosno
Kategórie: Narodenia 19. februára, Narodenia v 1473, Osobnosti z Torune, Úmrtia 24. mája, Úmrtia v 1543, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo