Mikuláš Konkoly-Thege

Mikuláš Konkoly-Thege, zdroj wikipédia

Mikuláš Konkoly-Thege (maď. Konkoly-Thege Miklós; * 20. január 1842, Pešť, Maďarsko – † 17. február 1916, Budapešť) bol maďarský fyzik a astronóm.

Životopis

Detstvo prežil v Starej Ďale (dnešné Hurbanovo), už ako 15-ročný skonštruoval vlastný parný stroj. Po skončení stredoškolského štúdia v školskom roku 1857 – 1858 začal študovať na Univerzite v Budapešti fyziku, medzi jeho učiteľov patril aj Štefan Jedlik. Od roku 1860 pokračoval na štúdiu práva v Berlíne, kde v roku 1862 získal doktorát. Mal všestranné záujmy, získal diplomy lodného kapitána a strojvodcu. Po skončení štúdia odišiel na dvojročnú študijnú cestu po najznámejších observatóriách, aby sa zoznámil s ich činnosťou, odborným programom a prístrojovým vybavením a nadviazal osobné kontakty. Hvezdáreň v Starej Ďale, ktorú založil v roku 1871, sa za niekoľko rokov stala známa na celom svete. Od roku 1890 bol riaditeľom Štátneho ústavu pre meteorológiu a zemský magnetizmus v Budapešti.

Bol konštruktér mnohých astronomických prístrojov, preto Hurbanovo patrilo medzi najvýznamnejšie vedecké inštitúcie v Európe.x

Viac na wikipédii.

Mikuláš Konkoly-Thege má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Námestie Konkolyho-Thége, Hurbanovo
Kategórie: Slovenskí fyzici, Narodenia 20. januára, Narodenia v 1842, Osobnosti z Budapešti, Úmrtia 17. februára, Úmrtia v 1916, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo